Село Момчиловци по време на пандемия. Как се промени живота в едно от най-красивите родопски села. Разговор с кмета Сийка Суркова, която като пиар на Националното сдружение на кметовете на малките населени места ни запознава и с последните предложения на сдружението във връзка с изборния праг.
"Животът на хората в Момчиловци коренно се промени с пандемията, в селото вече пропускаме празници, които бяха една добра реклама за нас", каза в интервю за програма "Точно днес" Сийка Суркова. Тя припомни, че по-рано са посрещали туристи от далечните Китай и Япония, и от Европа.
"Има и притеснение, и стрес при хората", каза още Суркова. Тя припомни, че селото развива туризъм още от 90-те години на XX век и това е основен поминък на живеещите в Родопите.
"Хората днес масово остават без доходи, защото нямат възможност да работят. Като цяло профилът на туристите се промени и тук отбелязахме един от най-силните ни летни сезони", отчете кметът на Момчиловци. Тя уточни, че имат няколко екопътеки, свързани с параклисите, които са 28 на брой.
В Момчиловци има 15 къщи за гости, както хижи и места за настаняване в близост. При третия локдаун те не работят и няма гости от страната. Снегът днес в селото е 30 сантиметра.
Кметът обясни, че имат няколко случая с Ковид-19, една част от пациентите са в болница, други са на лечение вкъщи.
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..
Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..