Нагласите за ваксиниране търпят развитие на фона на нестихващата пандемия и постоянно нарастващия брой на заразените у нас от началото на март, констатират социолозите.
Вижда се значителна промяна от началото на март, когато започна трета вълна, стан ясно, че пандемята не стихва в световен мащаб, че щамовете се множат, коментира Лидия Йорданова, собственик на агенция „Екзакта“.
Всичко това според нея е накарало хората да се замслят, понеже динамичните процеси в пандемията водят до прагматизация на съзнанието.
Голямата новина в изследването е, че колебаещите се, отпреди близо два месеца, дали да се ваксинират изобщо, днес се превръщат в крупен масив. Те, макар и с неохота признават, че ще трябва да се ваксинират, за да водят нормален живот. Този дял е аналогично висок в различните обществени групи и прослойки от населението.
Това довежда до тези 40,6 % процента от българите, които си казват – ще ми се наложи да се ваксинирам. Към тях се добавят и другата група, която поначало пристъпва с убеждене към имунизацията. 6,7 процента посочват, че вече са се ваксинирали, а 15,5 на сто са се записали и чакат да се ваксинират.
Така, общо 62,8 на сто от интервюираните българи в настоящото изследване мислят, че пътят им към бъдещ нормален живот минава през ваксиниране, обобщават анализаторите.
В момента страхът от неползването на ваксина е по-голям от притеснението от самите ваксини, казва Лидия Йорданова.
Сред желаещите имунизация преобладават хора образовани, работещи, над 40 г. и възрастовата група 60+. Такива по-често са столичани,жители на големите градове, висшисти и хора на възраст над 30 години.
Има и голяма група, с твърдо убеждение срещу ваксинацията.
Техният дял е 37,2 %, главно хора на възраст под 40 години и сред жители на малките градове и села в страната. Те са по-скоро млади, повечето са мъже, които се изживяват като „безстрашни“, смята Лидия Йорданова.
По думите и, сравнението на тези данни с предишни данни на "Екзакта" по темата, показва, че доскоро колебаещите се как да постъпят започват да възприемат все по-отчетливо ваксинирането като условие за водене на нормален живот. Според нея, може да се очаква, че нагласите „За“ ваксинирането ще продължат да се променят именно в тази посока.
Като цяло, на ваксината вече се гледа като „входен билет“ за свобода, обобщава социологът Лидия Йорданова.
Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..
"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край. "Защото така, както в..
Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..