„Новата ситуация постави пред сериозно изпитание цялото човечество. На фона на тази ситуация политическата реч в България не успя да намери онази речева изява за достигане до хората с ясен и разбираем български език“. Това коментира езиковедът и преподавател в СУ „Климент Охридски“ доц. Владислав Миланов.
Политическата реч и през последните четири години не успява да излезе от някои крайности като обидното говорене.
„В 21 в. обидата няма място в нашето общуване и всеки един от нас като гражданин е длъжен да реагира, когато някой от държавната администрация си позволява да го нагруби или обиди. Или, когато на улицата някой си позволява да се обръща към нас с нецензурни думи. Всичко това нарушава нашите граждански права.“
По думите на доц. Миланов, и в настоящата предизборна кампания има напрежение, което се долавя в речта на народните представители. Предизборната надпревара поставя за свой обект властта и прави битката ожесточена.
Много отклонения от езиковата норма могат да бъдат открити в речта на кандидат-депутатите и колкото и да си обясняваме, че езикът е динамичен, все пак тези хора са в представителна ситуация и е редно в речта си да прилагат нормите в българския език с техните тези и с приложените към тях аргументи, а не – само повърхностни наблюдения с акцент върху политическото.
Смесването на поведение, което е характерно за улицата, в официална обстановка, води до тъжни изводи. „Не може един политик на висока длъжност в държавата да застане пред своите избиратели с ръце в джоба. Криворазбрано е понятието за намаляване на дистанцията“.
Доц. Миланов бе категоричен, че някои наши политици не разбират, че не е необходимо да се преминават границите на вербалното и на невербалното поведение.
„Има цели екипи от пиар специалисти, които ще им обърнат внимание и това е поправимо. Но проблемът е, че когато говорим за езикова култура, я обвързваме с общата култура на човек, с умението му да се държи по определен начин в обществото. Той трябва да разбира, че когато представя себе си пред обществеността, трябва така да избира изразните средства, че те да отговарят на ситуацията. Другото преминава границите и пренася поведение, характерно за бита, в ситуация, която не го позволява“.
Доц. Миланов препоръча на пиар специалистите на партиите да се замислят повече за народопсихологията на българина и да изберат такива думи в слоганите им, че да накарат хората да се замислят, а не - да ги възприемат като кухи клишета.
"Пропастта между политическите думи и реалността роди недоверие към политическите субекти. Езикът следва и отразява общественото развитие."
Чуйте повече от звуковия файл:
500 сребърни чували с неясно съдържание бяха струпани на Римския стадион. Гледката удиви минаващите покрай тях пловдивчани. Инсталацията е на Севдалина Кочевска и е подготвяна за старта на Седмицата на съвременното изкуство, която се открива на 2-ри септември. Тя е част от Есенния салон на изкуството. "Инсталацията е вид надграждане на..
Пет подвижни секционни избирателни комисии за карантинирани и хора в изолация ще бъдат създадени в Пловдив. Това предлагат от Община Пловдив на базата на подадените до 10 ноември 63 заявления за гласуване от избиратели, съобщи в интервю за Радио Пловдив секретарят на Община Пловдив Ангелина Топчиева. Предложението вече е изпратено до 16-та..
Бюлетините за изборите за президент и вицепрезидент и за народни представители на 14 ноември бяха доставени по обяд пред Областната администрация в Пазарджик. Общият им брой за двата избора в областта е 482 000. При засилена полицейска охрана те бяха транспортирани до Областна администрация Пазарджик и днес ще бъдат предадени по график на..
Със засилена полицейска охрана в Областната администрация на Пловдив пристигнаха 1 205 000 хартиени бюлетини, предназначени за предстоящите избори за президент и вицепрезидент и за народни представители на 14 ноември. 617 000 бройки са предназначени за избирателните секции в 16 МИР Пловдив град, а 588 000 за МИР 17 Пловдив област...
Върховният административен съд отмени решението на Централната избирателна комисия в частта, в която е предвидено след броенето на контролните разписки данните да се вписват в протокол, неразделна част от протокола, отразяващ резултата от гласуването чрез машини, съобщиха от съда. Административно дело № 10928 от 2021 г. беше образувано по жалби на..