Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да показваме, че се адаптираме и така да помагаме на децата

| обновено на 29.03.21 в 10:48

Разговор с психолога доц. д-р Маргарита Бакрачева за смяната на часа в условия на пандемия, както и за психиката на децата и учениците, които са обратно на обучение пред лаптопа, за да спазваме мерките, наложени от поредния локдаун.

Доц. Бакрачева каза, че всички се надяваме влизането в лятно часове време да бъде за последно тази година. Тя припомни ангажимента на ЕК във връзка с предстоящо гласуване за отпадане на въртенето на стрелките. Всикчо това е свързано с необходимата адаптация, защото всяка една промяна се отразява на начина, по който се чувстваме. "Изисква се една седмица за настройка на организма, за да премине на нови обороти", посочи психологът. Според нея не се стига до тежки усложнения при повечето хора, но дори при напълно здрави хора има стрес, и хубавото е само това, че имаме по-дълга част на светлата част на деня.

"Единодушното е доказано, че колкото по-дълга е светлата част на деня, толкова хората се чувстват по-добре. Това е едно от нещата, които прави хората щастливи", посочи още д-р Бакрачева. Тя заяви, че трябва да приемем ясна рамка и в тази насока.

Темата за учениците в онлайн обучението: Децата не са самосотятелни единици, те са част от общуването и попиват цялата информация на несигурността, в която всички сме принудени да живеем днес по време на епидемята. Ситуацията с Ковид-19 се променя ежедневно и това предизвиква най-голям стрес у децата ни. Това говорене за епидемията се отразява на родителите, които пък предават всичко на децата и юношите. Най - голямото предизвикателстно е изграждане на нагласата, че ще продължаваме да живеем при неопределени условия. Това, на което можем да разчитаме са нашите вътрешни ресурси и трябва да ги познаваме. Децата и юношите искат резултати тук и сега и намиране на нова рамка, към която трябва да се ориентираме е доста трудно. Нагласата на децата сега е, не да прочетем цяла книга, или да гледаме цял филм, а да е нещо в резюмиран вид, за да стигне до тях информацията. 

"Да покажем на младите хора как ние самите се справяме с нещата, ние изпитваме страхове и гняв, но насочваме усилията към целите и възможностите, които са пред нас. Например, планиране на семейната почивка, въпреки това е важно да създадем усещане, че ще има такава", обясни реакцията за помощ към децата в моменти, като този с пандемията и локдауна доц. Маргарита Бакрачева. 

Ваксините и кризата с Ковид-19: Нещата са поляризирани и понякога е трудно да приемем несигурността. Хората трябва да намерят информация за ваксините и да я ползват адекватно. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45