Всички сме свързани и все повече научни доказателства, ни водят към това. Темата за генетичната генеалогия и родовите връзки провокира желанието ни да потърсим повече информация за начина, по който се случват нещата. Информация, базирана на научна основа. Информация свързана с нашите български корени, с балканските ни гени и общото ни минало.
Казват, че само на български думата „природа“, може да се разбира и като „при рода“, при своя род и групата, към която принадлежиш. А, в природата няма нищо случайно и нищо безполезно.
Мариян Иванов е пловдивчанин, който над 20 години живее в Германия. Женен, с две деца. Той е доктор по теоретична физика, от Университета в Кьолн, преподавател в училище. От 7 години, Мариян Иванов се занимава активно с темата за гените и родовите връзки, и заедно с още с 4-ма българи е администратор на проекта „Central Balkan Mountains DNA Project“.
В неделния „Шейкър“, с него си говорим за видовете генетични тестове, за възможностите, които те ни дават, за родовите ни връзки и за генетичната генеалогия, като такава. Въпросът, с който започваме разговора е свързан с началото на неговата работа и интереса му, по тази тема.
Чуйте повече, в прикачения файл.
Опашки от желаещи да разгледат голямата постоянна експозиция на Градска художествена галерия се появиха в Пловдив. Над 830 пловдивчани и гости, сред които не малко чужденци, успяха безплатно да се насладят на великолепието на българското изобразително изкуство, създавано през последните 200 години, представено в историческата сграда на ул...
Археологията е наука, която ни връща в миналото – но за да стигнем до това минало, трябва да спазваме строги правила, казват организаторите на новата изложба в Регионален археологически музей – Пловдив . На 17 май 2024 г. ще бъде открито четвъртото издание на изложбата „Открития“, която по традиция представя най-интересните резултати от..
Археологът София Христева разказва за Небет тепе в следващото пътешествие из „Духовните маршрути в Пловдив“. Тази събота - 17.05.2025 г., в 10:00 ч. със сборен пункт пред входа на Небет тепе, започва поредният маршрут от новият сезон на „Духовни маршрути в Пловдив 2025“. Водач ще бъде археологът София Христева, която освен доказан специалист..
С писателя акд. Владимир Зарев по романа му "И аз слязох" си говорим и питаме - защо темата за разпятието на Иисус Христос продължава да вълнува хората 2000 г. по-късно ? И още - защо Бог го изпраща на земята, за да разреши проблема за властта, и каква е връзката човек и Бог? Слушайте, интересно е.
Най-старият фестивал за камерна музика в Европа отваря в неделя своето 61-во издание. Международният фестивал на камерната музика в Пловдив е знаково и устойчиво културно събитие за града и страната. На 18 май от 19,30 ч. в емблематичното пространство на Регионален етнографски музей Пловдив стартира 61-то издание на Международен фестивал..