Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Децата харесват книги, които ги карат да бъдат уверени

Чуват ли възрастните какво им казват децата и доколко разбираем за тях е езика, който те говорят? Каква подготовка е необходима и за едните, и за другите, за да бъде постигнат баланс в обучителния и възпитателния процес за изграждане на образовано общество. В рамките на „Младият Пловдив чете“ – част от фестивала „Пловдив чете“ създателят на сайта Detskiknigi.com Вал Стоева за едночасовата среща в мрежата и посланията на детските книги, консерватизма на взрастните към „тежките“ теми и с какво е уникална първата награда в България, посветена на детските книги, отличени чрез гласуване на децата „Бисерче вършебно“.

"Да се научим да чуваме  какво ни казват децата с думи и ни показват с действия, за да можем да ги „съпроводим“ успешно в света на книгите". Това заяви Вал Стоева, създател на сайта detskiknigi.com 

Тя подчерта, че според международно проучване от 2011 г, нивата на функционална грамотност сред възрастните в страната не са никак високи и затова е много добра идеята за учене през целия живот. „Като родители се учим , но стига да успеем да отворим съзнанието си“.

Децата са добър учител и барометър за това, докъде сме ние. Умението да постигнем баланс обаче между технологиите, които владеят живота ни и новостите, които научаваме, е тайната на добрите решения за насърчаване на децата да четат повече.

„Често чувам израза, че детето няма време да чете, защото трябва да учи“ и ако ние не променим това отношение и не се ангажираме с това, процентът на функционална неграмотност ще нарастне още повече“.

По думите на Стоева, не трябва да пристъпваме към детските книги с недоверие и пренебрежение, че вече сме пораснали, а да се обърнем към детето у нас, защото у всеки човек остава да живее едно дете. „Детските книги помагат да семейството да общува, да се обсъждат важни за живота теми. Тези книги са много важни и дават основата, а за жалост са пренебрегвани.“

Пазарът на детски книги у нас е консервативен, заради нагласата на възрастните.

Родителите, учителите са много консервативни към „тежките“ теми, въпреки че напоследък пазарът се отваря и тенденцията се променя.

Децата днес не са поколение, което се подчинява безпрекословно, те трябва да бъдат убедени, за да уважават и да имат доверие, подчерта Стоева.

За наградата „Бисерче вълшебно“ тя уточни, че това е първата награда в България, която се присъжда само от деца от 5 до 16 години. Издателствата сами номинират техните най-добри проекти през предходната календарна година и децата избират да наградят онези книги, които ще ги превърнат в читатели.

„Децата харесват онази книга, която ги кара да се чувстват уверени и отговаря на собствените им въпроси“. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Мехмед Юмер

Лидерският пост в ДПС се оказа най-горещият стол в политиката

Лидерският пост в ДПС се оказа най-горещият стол в българската политика и винаги е било така. Оттук нататък не можем да правим здравословни анализи, без да чуем почетния председател Ахмед Доган, за да получим по-ясна представа за случващото се в партията. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив журналистът от сайта Obzornews..

публикувано на 04.07.24 в 11:13

Партията ДПС в момента е инструмент за контрол на властта

Неуспехът на проектокабинета на Росен Желязков беше предизвестен още от самото начало, коментира в предаването "Точно днес" политологът Георги Проданов . По думите му, още когато ГЕРБ-СДС получиха мандата, лидерът им обяви, че ще търсят правителство на малцинството и то най-вероятно няма да мине. Вчера Бойко Борисов също го повтори няколко пъти,..

публикувано на 04.07.24 в 09:58

На Общо събрание Горнослав се обяви против кариерата

На общо събрание жителите на асеновградското село Горнослав се обявиха против изграждането на близката кариера.  На форума са присъствали близо 60 процента от жителите на селото, които единодушно се обявиха против кариерата, която отстои само на 500 метра от домовете им. Това съобщи в интервю за Радио Пловдив Миглена Георгиева, жител на..

публикувано на 04.07.24 в 07:57

Вероучение в училище е необходимо за духовното израстване

В програма "Точно днес" разговор з а посоките, по които поема служението на новия патриарх Даниил, също и за посещението на Вселенския патриарх Вартоломей и за знаците, които са важни за обединението на църквата ни. По темата говорим с адвокат  Александър Тодоров , богослов и магистър по теология, той е бил и преподавател в Богословския факултет на..

публикувано на 04.07.24 в 07:00

И пловдивски аптекари се включиха в протеста

Пловдивските фармацевти протестираха в продължение на два часа на работните си места. Така те се включиха в недоволството на колегите си от цялата страна срещу измененията на Наредба 4, предложени от здравното министерство и НЗОК.  Анелия Найденова, магистър фармацевт и управител на една от аптеките, които ппротестират, дефинира пред Радио Пловдив..

публикувано на 03.07.24 в 15:43