90 бедни, самотни и болни хора от Раковски ще получат пакети с хранителни и санитарни продукти в навечерието на Възкресение Христово. За католиците празникът е в неделя, а благотворителната инициатива под името „Щедра кошница“ вече започна.
„Тя е на около 10 години и възникна по идея на доброволците към Каритас-Витания в Енория „Св. Архангел Михаил“ в Секирово“, разказа пред Радио Пловдив директорката на организацията Мария Чепишева.
И тази година в продължение на месец в кошница в предеверието на църквата хората са били призовани да носят продукти за най-нуждаещите се. С времето Каритас натрупват истинска база данни за тях и от 20 в началото, сега вече те са 90.
„Дарителите са предимно хора на средна възраст, но и възрастни, които и малкото, което имат, носят, за да го дарят за някого друг“ – посочва Мария Чепишева. На въпрос защо го правят, тя отговаря, че това е мисия: „Ние като християни имаме дълг да се грижим за ближния“.
Тя разказва, че често ги посрещат със сълзи от благодарност, че някой се е сетил за тях. А понякога, освен че си поплаквали заедно с хората, на които помагат, по тяхна молба доброволците вършели и домакинска работа.
Те са подготвени с лични предпазни средства. Още миналата година са преминали и обучение как да се предпазват и едновременно с това да пазят и хората, на които помагат. „Надявам се с божия помощ да не бъде засегнат никой затова, че е решил да направи добро“ – казва Мария Чепишева.
Следващата „Щедра кошница“ ще е в началото на декември.
Интервю с Мария Чепишева може да чуете в звуковия файл.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...