Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антивот Борисов състави новия парламент, ИТН с кабинет

Моделът "Борисов" се асоциира с ГЕРБ, тази партия не може да състави правителство

| обновено на 06.04.21 в 10:17
Ружа Смилова
Снимка: БУЛФОТО

Изборните шпаги не са  прибрани в каниите. Прозвънват/подрънкват и проговарят дори с различни гласове, че „всичко едва сега започва“. Почти 100 процента преброени бюлетини, едва ли нещо може да промени класацията на новите народни представители. Въпросът е, въпреки че в депутатските листи вече го няма Д.П. , кой, кой ще успее да състави правителство и с кого. Политологичният коментар е от Ружа Смилова, преподавател в Софийския университет.

Според нея не е възможен експертен кабинет, както се предлага от Бойко БорисовТя допълни: "Както говорехме и преди, очевидно стана, че основната битка на тези изобро и е "за" и "против" модела "Борисов". Не е възможно формиране дори на служебен кабинет, който е съставен с мнозинство от ГЕРБ. Моделът "Борисов" се асоциира с ГЕРБ, и тази партия не може да състави кабинет. 

От ГЕРБ  може ще опитат да съставят кабинет, но не виждам с кого ще водят разговори. От всички страни се заяви категорично, че няма да преговарят с тях, единствените, които може да опитат разговори са от ДПС, но и те не дават подкрепа към кабинет, с мандата на ГЕРБ."

"От историческа гледна точка новината е най-слабият резултат на БСП, която стана единствената посткомунистическа партия, която остана нереформирана, и отказа да стане модерна, лява партия", смята Ружа Смилова. Тя допълни, че битката в тези избори не беше ГЕРБ и БСП, битката бе "за" и "срещу" модела "Борисов", и там БСП не са водещата сила. "БСП не може да бъде водеща партия в политическия живот, но това е проблем за България, защото у нас има ниша в лявото пространство", заключи Смилова.

"Очаквам кабинет на малцинството, където "Има такъв народ" ще бъде водеща партия", прогнозира Ружа Смилова. Според нея ще има предсрочни избори, но все пак партиите ще се опитат да оползотворят мандатат, като прокарат изоборни промени.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Намираме се в тотален хаос, ситуацията е безпрецедентна

Кой кой е в скандала с изборните резултати? До къде може да стигне кризата и какви ще са последствията? Каква ще бъде развръзката на казуса с повторното преброяване - а ктуалната тема коментира в програма "Точно днес" политическият журналист Ружа Райчева. Според нея дори да има развръзка, натрупаното недоверие и опорочаването на цели процес,..

публикувано на 13.03.25 в 10:18

Очакват нов ръст на туристите в Пловдив тази година

Ръст на приходите от нощувки в местата за настаняване в Пловдив отчитат от Дирекция „Туризъм“ към Общината. Общата сума на приходите през миналата година възлиза на близо 50 милиона и 200 хиляди лева. Отчета за изпълнението на годишната програма за развитието на туризма, а също и програмата за тази година ще бъдат гласувани днес на сесия..

обновено на 13.03.25 в 09:38

Проект 60+ се разширява с повече клубове, изкуство и възможности

Проект „60+“ стартира третото си издание с още по-голям обхват и въздействие. Програмата вече обхваща 11 клуба, като към досегашните пенсионерски клубове в различните райони на града и Съюза на слепите, се присъединяват Съюзът на глухите и Съюзът на инвалидите. В програма "Точно днес" ръководителят на проекта Ели Шопова, коментира,че той не само..

публикувано на 13.03.25 в 09:00
Диана Дамянова

Конституционният съд прилича на държавата и е в разпад

Едва ли ще се стигне до конституционна криза, въпреки че цялата институционална драма в отечеството е много висока, защото последните години бяха години на разпад на всякакви форми на държавност. И това, което виждаме в момента в Конституционния съд (КС) е една от малките искри, които проблясват. Така коментира в програма "Ден след ден" на..

публикувано на 12.03.25 в 16:39

Вече няма евтино кафе, цените на борсите са исторически

Индексите на борсите за кафе достигнаха исторически стойности, а към причините за резкия скок е слабата реколта в основните страни производители и климатичните условия.   Разделяме кафето, което се търгува на основните стокови борси на робуста и арабика. Робустата се търгова на лондонската борса, а арабиката на нюйоркската. Рекордните..

публикувано на 12.03.25 в 16:35