„Ситуацията с разпределението на ваксините може би е с една крачка по-добра от гледна точка на организацията от началото на март. Но въпросът е доколко това се отразява реално – по-скоро – не!“, коментира д-р Александър Калайджиев.
Като аргумент, той уточни, че въпреки създадения график и списък от РЗИ, според съответното райониране за получаването на ваксините, лекарите от р-н „Централен“ са получили едва на следващия ден и след дълго чакане “заветния първи флакон с RNC-ваксина“, с която са можели да ваксинират 6 човека.
По думите на д-р Калайджиев, лекарите само съхраняват тези ваксини в хладилниците си, защото желаещи да се ваксинират с AstraZenecaняма.
„От цялата кампания, включваща общопрактикуващите лекари, аз съм имунизирал 26 човека с трудно получени ваксини от РЗИ – Пловдив“.
Страховете на пациентите са разбираеми. Имунизираните с ваксината на Astrazeneca обаче, които са преминали през т.н „рисков“ период, не са получили нищо, могат да бъдат по-спокойни.
„Цитираният риск от тромбози на фона на статистиката е нищожен – от същия брой тромбози страдат и хора, които не са имунизирани“.
Що се отнася до това, дали получилите усложнения при първата доза от ваксината могат да си поставят и втора, такава препоръка няма как да бъде дадена на пациентите, защото за това не са правени проучвания и никой не се наема да направи това.
„От близките 10-15 години насам всяко нещо в медицината за да се препоръча, трябва да бъде оценено по една скала за достоверност и ако няма проучвания в тази насока, никой не може да каже, че то е правилно. Адвокатите в повечето страни дебнат за всяко едно медицинско нарушение и съдебната система го санкционира.“
В обществото ни принципно витае страх от ваксините. Пациентите обаче не осъзнават, че това заболяване до ден днешен не спазва никаква медицинска логика. То е трудно за наблюдение. Хората дори в едно семейство боледуват по коренно различен начин.
„Пациентите продължават да си мислят, че това е най-обикновена настинка и не реагират в първите дни. Всяко едно общо неразположение, особено ако е свързано с температура, без значение какви са съпътстващите симптоми, трябва да мислят, че е коронавирус“.
Д-р Калайджиев бе категоричен, че и в момента има пациенти, които си мислят, че имат настинка, синузит или чревно разстройство. След като се направят изследвания обаче се оказва, че е коронавирус. От 10 пациенти с оплаквания само един излиза с отрицателен тест, но и това не е сигурно. Направеното след една седмица изследване вече потвърждава заболяването. Пациентите не осъзнават, че то е „голям имитатор“ и приемат антибиотици, което е противопоказно.
Чуйте цялото интервю от звуковия файл:
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..