СЗО настоява имунизациите с ваксините на АстраЗенека и Джонсън и Джонсън да продължи, защото ползите са повече, отколкото образуването на тромбоемболия, заяви в интервю за Радио Пловдив представляващият СЗО в България доц. Михаил Околийски. „Знам, че много страни изчакват валидна научна информация, но настроенията, които се създават не благоприятстват доверието във ваксините, а ползите от тях са несравнимо по- големи“, подчерта той.
За взаимозаменяемостта на ваксините и трябва ли хората с първа доза АстраЗенека да си поставят РНК-ваксина
По- скоро към момента научната общност и СЗО са се обединили да не се поставя втора различна ваксина. Смята се, че надеждността на ваксината, която е над 90 на сто ефективна, дава защита на човека, която ще го предпази от тежко прекарване на болестта, от това той да бъде хоспитализиран и от потенциална смърт. Няма достатъчно клинични изследвания, които да докажат, че ваксините може да са взаимозаменяеми.
Трябва да бъде анализирано как да се постъпи с хората, които ще откажат да си поставят втора доза от ваксината на АстраЗенека, но те нямат причини да не си поставят втората игла. Ако останат само с една доза, тя е само инициална и не дава нужната защита от Ковид-19.
Тези екстравагантни предложения да се постави втора доза от РНК въобще не знаем дали ще сработят. Д-р Антъни Фаучи от САЩ вчера каза същото, че не се препоръчва да се смесват ваксините. Тази истерия, която се създава и около Джонсън и Джонсън е може би част от търговски и политически битки, но по никакъв начин не компрометира ефикасността и на двете ваксини. Те са много добри ваксини, с добро действие и с висока защита. На фона на недостига на ваксините, не знам дали българите си дават сметка, че имат достъп до векторните ваксини, което ни поставя в привилигеровано положение.
За ваксинационния план
Предстои да видим как ще се развият и политически събития у нас или ще предстои криза. Необходима е една добра комуникационна стратегия, каквато нямаше до момента. У нас възрастните хора не бяха ваксинирани. 80 на сто в Обединеното кралство на възраст над 70 години са ваксинирани, а у нас с тези "зелени коридори" се подмени идеята най- уязвимите да бъдат имунизирани първи. Тук ваксини получиха младите хора, които са по- малко уязвими.
За разнопосочните сигнали на международните институции като СЗО, ЕМА и др.
Има нужда от по- добро синхронизиране на решенията на сродни държави, като тези в ЕС, за да има общ отговор на кризата. От друга страна трябва да кажа, че и СЗО и ЕМА са длъжни да се съобразяват с всички предизвикателства и това, че Джонсън и Джонсън са спрени в момента, не означава че има проблем с ваксината. Тя е спряна, за да се проверят 6 случая на тромбоемболия от 8 милиона ваксинирани, което е по малко от едно на един милион. И това решение за спиране също е хуманно действие, защото хората трябва да бъдат спокойни, зрели и да взимат правилното решение. Най- хубавата ваксина е поставената ваксина и това не е клише.
За руската и китайските ваксини
СЗО няма становище за двете ваксини, защото не са предоставени никакви анализи и научни доказателства за ефективността им.
За разхлабването на мерките
Правителствата решеват какви да са мерките, има страни в ЕС с тежки локдауни, но и там заразата е на високи нива. Тук основният въпрос е свързан с отговорността на хората да пазят себе си и близките си, но това не го наблюдаваме. Тук става въпрос и за психичното здраве на хората. Изследване показва, че всеки трети човек, прекарал Ковид-19, до 6 месеца развива някакъв вид психично заболяване - депресивно или тревожно разстройство.
Ясно е, че всички искаме да приключи всичко, но имаме изключително изобретателен враг и прогнозите, че ще развием колективен имунитет през лятото са необосновани. Битката ще продължи и през тази година.
Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни. "Дъщеря ми..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..
В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение. Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..
Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10 години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве. Оборудван с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..