Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всички партии с изключение на ГЕРБ искат да има кабинет

ИТН ще предложи нов премиер на България

Снимка: БГНЕС

Новият парламент бе открит с пререкания и обещанието за пълна ревизия на дългото управление на ГЕРБ, което уморявало по думите на ораторите. 

Говорим за новия парламентарен сезон - дали скъсен или устойчив, за възможен кабинет на трите партии от протестите, както и за заявените промени в изборните закони, коментар на политолога и университетски преподавател доц. Борис Попиванов.

Той посочи, че първото заседание на новия парламент представляваше преодоляване на първите пречки по съставяне на ново правителство. 

"На дневен ред е не правителство около ГЕРБ, а около силите, които се обединяват срещу ГЕРБ", допълни политологът. Той отчете убедителното мнозинство, при избора на новия председател на Народното събрание. 

"Още от първия ден на НС различните парламентарни групи внасят десетки законопроекти, с което от една страна искат да отговорят на очакванията на избирателите, но това не помага на бъдещото правителство", каза доц. Б. Попиванов. По думите му обаче са важни първостепенните задачи пред управлението, и трябва да се фокусира и концентрира политическото взаимодействие. 

По повод на мажоритарния вот: "Самите сценаристи на Слави Трифонов и сега ръководни фигури на партията трябва да са се убедили, че мажоритарният вот би довел до доминация на партията, която има най-много гласове в момента, както и до влизане в парламента на олигарси от малки населени места, където те имат силно влияние."

Кабинет или предсрочен вот:  "Всички партии с изключение на ГЕРБ искат парламента да остане и да има кабинет, но имат и свръхамбиции. Те искат да наложат своя дневен ред на останалите, което би могло да ги провали, ако не си дадат сметка, че политиката е компромиси. Три са най- важните теми днес, едното разбира се е здравната криза. Втората тема са социалните и икономически последици от кризата, и третата тема са европейските средства, за да се преодолее пандемията."

По повод на ревизия на управлението на Борисов, Борис Попиванов каза, че трябват много месеци напред за всичко това, защото това не е въпрос за един ден. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54