„Реваншизмът крие опасност, но българското общество изказа сериозни съмнения в честността по време на управелнието на Борисов. Затова хората искат да знаят и всичко трябва да се извади на светло“, аргументира се Чолаков.
Той добави, че в последните 30 години сме имали всякакви правителства замесени в скандали, но такива скандали като по времето на Борисов, в които е замесена по такъв начин личността на самия премиер, не е имало. „Не случайно те влезоха и в световните новини“, посочи той.
Петър Чолаков прогнозира, че по някои теми в 45 Парламент ще има единомислие, но не винаге голямото мнозинство трябва да ни радва. „Видяхме такова голямо мнозинство при гласуването на новя председател на НС и част от него беше ДПС, партия, свързвана с модела Борисов. Милите очи, които сега ДПС прави пред българските гражданите не трябва да ни радват. По-важни са дълбоките проени в политическата система. В корпорацията ДПС се крият сериозни нещо и с едно гласуване това няма да се проени“.
Според Петър Чолаков ИТН не дава заден ход за въвеждането на мажоритани избори. „Това е така, защото мажоритарната система не е в интерес на малките формации. Политическата тактика показва, че не трябва да се бърза с реализирането на подобна идея докато ГЕРБ разполага с такова мнозинство. Това обаче не значи, че ИТН са се отказали от идеята за въвеждане на мажоритарни избори“.
Не е ясно дали ще имаме стабилно правителство, което да оглави България, коментира Петър Чолаков. Затова е нормално партиите, които са избрани в новото НС, да искат и да променят модела, да гледат към промени в Изборния кодекс, както и в определянате на нови правомощия на главния прокурор.
Чолаков прогнозира, че президентът няма да бави връчването на мандатите. "Въпросът е как ще се споразумеят партиите в НС и ще умеят ли да се споразумеят. Кабинетът на ГЕРБ едва ли ще получи подкрепа, но дано после се върви по процедурата бързо и ако ИТН върне мандата, да се види коя ще е третата сила, на която президентът ще връчи мандат".
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..