Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

И два парламентарни избора може да има до октомври

| обновено на 20.04.21 в 11:58

Такава хипотеза допусна доц. Христо Паунов, който е преподавател по конституционно право в ПУ "Паисй Хилендарски. Тя се основава на очакването, че при невъзможност да се създаде правителство, следващи избори в края на юни също няма да доведат да стабино мнозинство в народното събрание.

"Това още повече ще засили ролята на служебния кабинет и на президента Радев"

В завъртялата се парламентарна рулетка и проведените при президента Румен Радев консултации доц. Паунов открои като отличителна черта високото темпо, което налага държавният глава. 

"За да се успокои политическото напрежение трябва по- скоро да стане ясно на нас, българските граждани, ще има ли или няма да има правителство. колкото повече се бави тази информация- толкова повече остава за интерплетации и спекулации".

Доц. Паунов коментира мълчанието от страна на ИТН с предпалзивост да не се очернят имената, които евентуално биха застанали зад предложенията им. Практиката у нас е такава, че винаги се търсят сиви петна в биографиите на хората.  Слави Трифонов и колегите му са казали какво мислят от много години, така, че можем да кажем, че те мълчат, въпросът е  дали някой от политиците ги е чул".

Що се отнася до възможностите ИТН да състявят правителство под различните условия, които им поставят останалите  политически сили, доц. Паунов акцентира върху разликите при коялиция и при заявена подкрепа. Подкрепата е хлъзгава, но ако всичко се прави пред очите на хората и медиите. 

"В Конституцията изрично е уредена фигурата на свободния депутатски мандат, народнитят прадставител е свободен и няма нищо толкова страшно, ако някой от депутатите, дори от ГЕРБ - СДС заявят подкрепа за конкретни политики от политическите си опоненти" 

По отношение на петте законопроекта за промяна на изборното законодателство, които вече са внесени в парламента, Христо Паунов обясни, че тук най- голямото предизвикателство би било районирането. 

"Основен принцип е изборните райни да бъдат максимално еднакви като брой гласоподаватели, но дори и след преброяването и изчистването на избирателните списъци в България, проблемът за това колко да са районите в чужбина ще си остане".

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18