Окръжна прокуратура предаде на съд бизнесдамата Вероника Иванова заради незаконното събаряне на един от знаковите паметници на културата в Пловдив - старинната къща на Куцоглу в центъра.
Скандалният случай е от 5 юни 2019 г, когато подсъдимата е повикала багер за събарянето на имота на ул. „Гладстон“ №12, въпреки че е знаела за неговият статут като част от културното наследство и недвижима културна ценност.
Той е единична архитектурно-строителна недвижима културна ценност с категория „ансамблово значение“ и попадаща в обхвата на територия с културно-историческо наследство със статут на групова недвижима културна ценност „Система от улични ансамбли по ул. „Княз Александър I“ и ул. „Отец Паисий“.
Вероника Иванова е била пълномощник на известна фирма за строителство и търговия с имоти. През октомври 2017 г. дружеството закупило имот на ул. „Гладстон“ №12, който включвал необитаема сграда, състояща се от три фасадни стени. Носещата конструкция на постройката била монолитна. Тя се намирала в задоволително състояние и не съществувала опасност да се самосрути.
Съборената къща е проектирана от архитект Йосиф Шнитер за търговеца на тютюни Васил Куцоглу и построена през 1910 г.
В наши дни тя се е намирала под закрила на Закона за културното наследство и всякаква немеса - ремонт, реконструкция, преустройство и възстановяване, можело да се извършва само след предварително съгласуване със съответните институции. Първоначалната идея е била постройката да се реставрира, дострои и продаде.
През 2018 г. от фирмата била потърсена професионална помощ от архитект и бил изготвен проект за реконструкция. Проектът включвал запазване на фасадата с декоративните пластики и допълване на изчезнали фрагменти, видими в архивни документи.
По отношение на внесения проект, имало положително становище от НИНКН, след което той бил съгласуван с Министерството на културата.
Въз основа на него, през м. март 2019 г., главният архитект на район „Централен“ в гр. Пловдив, издал разрешение за ремонт, възстановяване и и реконструкция на съществуващата сграда, но не и за срутването й.
Въпреки това, на 5 юни 2019 г. обвиняемата, отклонявайки се от обхвата на разрешението за строеж, се свързала със строителна фирма, за да изпрати багер в имота на „Гладстон“ №12.
Вероника Иванова обяснила на собственика, че машината трябва да събори парче от едната стена. Когато обаче той си тръгнал, тя наредила на багериста да събори и другите две стени, което било сторено. На другия ден тя извикала транспорт за извозване на отпадъците.
Междувременно, след широк обществен отзвук, започна разследване на станалото.
По делото са били разпитани свидетели, назначени са били и са били приобщени заключенията на строителни експертизи, според които състоянието на сградата е било задоволително и атмосферните условия не са довели до повреди. Било е установено, че действията по премахване на постройката не са били съгласувани и одобрени от Министерството на културата, като са били реализирани в нарушение на изричните процедури на специалното законодателство – Закона за културното наследство.
Предвиденото от закона наказание за престъплението, в извършването на което бизнесдамата е обвинена, е лишаване от свобода до пет години и глоба от две хиляди до десет хиляди лева.
Предстои Окръжен съд – Пловдив да насрочи разпоредително заседание по делото.
Кметът Костадин Димитров направи инспекция на важни за Пловдив инфраструктурни обекти, които се изпълняват в момента. Той бе придружен от ресорния си заместник Хакъ Сакъбов, главния архитект на Община Пловдив Яна Желязкова и шефа на дирекция „Строителство и инвестиции“ Христина Плачкова. Като интензивни се определят темповете на ремонтите..
Заради огнищата на шарка по дребните преживни животни вицепремиерът Томислав Дончев свика извънредно заседание на Централния епизоотичен съвет. Към момента в България са регистрирани 97 огнища на шарка, като са засегнати над 10 000 животни. Най-голяма концентрация на заболяването има в област Пловдив, където вече са ликвидирани 70 огнища. Болестта..
Петима души от пазарджишкото село Ветрен дол са задържани за хулиганство, съпротива при задържане и причиняване на леки телесни повреди на полицейски служители. Инцидентът е от събота вечер, когато полицейски екип от Септември се отзовал на сигнал за висока музика във Ветрен дол. В една от махалите на селото билзо 40 души празнували рожден ден..
Регионалният археологически музей - Пловдив обяви нови, по – високи цени на редовните и семейни билети и безплатен вход за всички пенсионери от 1 август. От 6 на 8 лева се увеличава цената на редовния билет. Семейният става 15, вместо досегашните 10 лева. Запазва се цената от 2 лева за ученици и студенти. Експозицията е с безплатен вход за..
Шофьор от Пещера беше арестуван, след като опитал да подкупи полицай по време на пътна проверка в Брацигово. . Малко след полунощ в събота, автопатрул спрял джип с чужда регистрация на кръстовище в Брацигово. 46-годишният мъж, който шофирал без книжка предложил на полицая 100 лева за "почерпка, за да не бъде глобен. Освен че веднага е..
Кметът на пловдивския район "Централен" Георги Стаменов сезира Министерството на културата за събарянето на знакова къща в центъра на града. Къщата, която е проектирана от Йосиф Шнитер е част от групов паметник на културата. След като е национализирана, дълги години тя се използва за детска градина, а след това е затворена. До проверката, извършена от..
Окръжна прокуратура – Пловдив обвини 54- годишна жена, пълномощник на фирмата –строител, която събори къщата -паметник на културата на ул. Гладстон 12. Миналия юни къщата, която е и със статут на групова недвижима културна ценност, бе съборена умишлено. По време на инцидента от фирмата обясниха, че от проливните дъждове останките на сградата са..