Окръжна прокуратура предаде на съд бизнесдамата Вероника Иванова заради незаконното събаряне на един от знаковите паметници на културата в Пловдив - старинната къща на Куцоглу в центъра.
Скандалният случай е от 5 юни 2019 г, когато подсъдимата е повикала багер за събарянето на имота на ул. „Гладстон“ №12, въпреки че е знаела за неговият статут като част от културното наследство и недвижима културна ценност.
Той е единична архитектурно-строителна недвижима културна ценност с категория „ансамблово значение“ и попадаща в обхвата на територия с културно-историческо наследство със статут на групова недвижима културна ценност „Система от улични ансамбли по ул. „Княз Александър I“ и ул. „Отец Паисий“.
Вероника Иванова е била пълномощник на известна фирма за строителство и търговия с имоти. През октомври 2017 г. дружеството закупило имот на ул. „Гладстон“ №12, който включвал необитаема сграда, състояща се от три фасадни стени. Носещата конструкция на постройката била монолитна. Тя се намирала в задоволително състояние и не съществувала опасност да се самосрути.
Съборената къща е проектирана от архитект Йосиф Шнитер за търговеца на тютюни Васил Куцоглу и построена през 1910 г.
В наши дни тя се е намирала под закрила на Закона за културното наследство и всякаква немеса - ремонт, реконструкция, преустройство и възстановяване, можело да се извършва само след предварително съгласуване със съответните институции. Първоначалната идея е била постройката да се реставрира, дострои и продаде.
През 2018 г. от фирмата била потърсена професионална помощ от архитект и бил изготвен проект за реконструкция. Проектът включвал запазване на фасадата с декоративните пластики и допълване на изчезнали фрагменти, видими в архивни документи.
По отношение на внесения проект, имало положително становище от НИНКН, след което той бил съгласуван с Министерството на културата.
Въз основа на него, през м. март 2019 г., главният архитект на район „Централен“ в гр. Пловдив, издал разрешение за ремонт, възстановяване и и реконструкция на съществуващата сграда, но не и за срутването й.
Въпреки това, на 5 юни 2019 г. обвиняемата, отклонявайки се от обхвата на разрешението за строеж, се свързала със строителна фирма, за да изпрати багер в имота на „Гладстон“ №12.
Вероника Иванова обяснила на собственика, че машината трябва да събори парче от едната стена. Когато обаче той си тръгнал, тя наредила на багериста да събори и другите две стени, което било сторено. На другия ден тя извикала транспорт за извозване на отпадъците.
Междувременно, след широк обществен отзвук, започна разследване на станалото.
По делото са били разпитани свидетели, назначени са били и са били приобщени заключенията на строителни експертизи, според които състоянието на сградата е било задоволително и атмосферните условия не са довели до повреди. Било е установено, че действията по премахване на постройката не са били съгласувани и одобрени от Министерството на културата, като са били реализирани в нарушение на изричните процедури на специалното законодателство – Закона за културното наследство.
Предвиденото от закона наказание за престъплението, в извършването на което бизнесдамата е обвинена, е лишаване от свобода до пет години и глоба от две хиляди до десет хиляди лева.
Предстои Окръжен съд – Пловдив да насрочи разпоредително заседание по делото.
Професор Славик Табаков получи почетния европейски медал по медицинска физика /EFOMP/ в Международния център по теоретична физика в италиянския град Триест. Наричан е от колегите си "Шампионът по медицинска физика". От основаването на Европейската федерация по медицинска физика през 1980 г. до сега този медал е даван само 8 пъти. Той се се връчва на..
Съдът остави с мярка постоянен арест всички шестима обвиняеми от ОПГ-то за пласиране на фалшиви пари. Според магистратите, ако са на свобода, има опасност да извършат други престъпления. Решението на първата съдебна инстанция подлежи на обжалване. Съдията нареди да се осигури медицинска помощ на нуждаещите се в ареста. Припомням, че по време на..
Три фирми подадоха оферти за участие в обществената поръчка за саниране на инженеринг на бившия Партиен дом в Пловдив. Максималната стойност на ремонта, включващ проектиране, строителни дейности и надзор е 7 849 280 без ДДС, а с него - 9 милиона 419 хиляди лева. Най- ниската предложена цена е 7 612 532, а най- високата 7 841 308 лева...
В Окръжния съд в Пловдив започна заседанието за мярката за неотклонение на задържаната престъпна група за пласмент на фалшва валута. В съдебната зала стана ясно, че тарторът се казва Амин Алиханов, а участниците са Юлиян Атанасов, Рамазан Ариф, Георги Борисов- Кюфтето, Милка Милкова и Троянка Атанасова. В пледоариите си техните адвокати избягват да..
Спират стрелбите и военни стрелкови обучения на полигона в село Червен и на територията на цялата община Асеновград. Решението е на командир на IV Артилерийски полк полк. Красимир Ташев и кмета Христо Грудев. Целта е да се намалят до минимум всички предпоставки за пожари и да се избегне възникването на огнища в близост както до жилищни райони,..
Кметът на пловдивския район "Централен" Георги Стаменов сезира Министерството на културата за събарянето на знакова къща в центъра на града. Къщата, която е проектирана от Йосиф Шнитер е част от групов паметник на културата. След като е национализирана, дълги години тя се използва за детска градина, а след това е затворена. До проверката, извършена от..
Окръжна прокуратура – Пловдив обвини 54- годишна жена, пълномощник на фирмата –строител, която събори къщата -паметник на културата на ул. Гладстон 12. Миналия юни къщата, която е и със статут на групова недвижима културна ценност, бе съборена умишлено. По време на инцидента от фирмата обясниха, че от проливните дъждове останките на сградата са..