"Каквото и да е времето – на Цветница винаги светва слънце!" Това казва Грозделина Георгиева от Етнографския музей в Пловдив, където може да се разгледа пълната с цвят изложба „Великден в България, Чехия и Словакия“.
„Важни са дните и преди започване на Страстната седмица – това са Лазаровден и Цветница. Тази година по изключение няма да има работилници, защото при нас винаги има голямо струпване на хора. И градът се оживява. Това беше и нашата идея - да направим цветен музея, да вдъхнем живот – защото мисля, че това ни е важно – всичко лошо отминава и доброто предстои“ - допълва Грозделина Георгиева.
С надежда за възраждане на природата и новия живот са изпълнени и традициите по Лазаровден и Цветница, а обредните действия на тези дни са свързани с любов и женитба. В събота, например, нашите лазарки, облечени във фолклорни носии, берат цветя за венците, които ще оплетат за Цветница.Те обикалят къщите, пеят обредни песни и благославят за здраве, щастие и берекет. Стопаните ги даряват с яйца, пари, плодове и дребни подаръци. В миналото точно на Лазаровден момците са искали ръката на своята избраница.
Оказва се, че обичаите у нас и символиката им са сходни и в Чехия и Словакия. „Там имат една седмица Мурана – 5-тата седмица – в която си правят една фигура. Както нашите момичета ходят да си пускат лодчиците с част от хлебните кукли по реката - да отмине всичко лошо и едновременно да гадаят коя ще се ожени в зависимост от това до коя първо ще стигне - при тях по същия начин тази Мурана, тази сламена кукличка, или се изгаря, за да се изгори всичко лошо, или се пуска по реката и при което момиче стигне първа, то става кумица, най-важната за цялата година. И дава празник и тържество“.
В Чехия и Словакия на Цветница също освещават върбови или ясенови клонки, за които се вярва, че имат целебни свойства. В Чехия - за да не пресъхне цвета по дърветата и да има реколта от плодове - е забранена печената храна, а в Словения обядват варени макарони с мак. Клонките се слагат до иконата и до нивите, за да има богата реколта. А за да пазят дома от болести, се поставят в обора или на входната врата на дома – където престояват цяла година, както осветеното в черквата върбово венче и у нас.
А след Лазаровден и Цветница не само у нас, в Чехия и в Словакия, а и във всички християнски страни стопаните се готвят за Страстната седмица и Възкресението.
Репортажът може да чуете в аудио-файла, а видео с обичаите през Страстната седмица, представени в изложбата, очаквайте в понеделник в youtube канала ни.
В месеца на виното и любовта „Срещите” питат защо от векове, те - виното и любовта, вървят заедно? Наистина ли пробиват бронята, в която сме опаковани и някак си ни приближават до Твореца? Проф. Валери Стефанов и писателката Неда Антонова в ефира на Радио Пловдив.
„Изтокът среща Запада“ – така се нарича празничният концерт, посветен на Китайската Нова година, който ще се състои в неделя, 09 февруари, от 14.00 часа в Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Събитието е организирано от Министерство на културата и туризма на КНР и Посолството на КНР В България и в него ще участват китайски и..
„Среща“ – така за озаглавили съвместната си изложба български и турски академични преподаватели по изобразително изкуство. Експозицията ще се открие в Градската художествена галерия. Преподаватели и студенти от пловдивската Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство и Университета „Намик Кемал“ в турския град Текирдаг ще..
Днес е премиерата на спектакъла „Доктор Дулитъл“ в пловдивския Куклен театър. Режисьор на постановката е младата Ния Ялъмова, която прави своя дебют. Пиесата "Д-р Дулитъл" е по романа на Хю Лофтинг, писан преди 100 години. Сценографията е на Георги Бараков, а музиката на Йоан Попов. Участват актьорите Андрей Иванов, Велизар..
Изложба „Съвременна графика“ ще се открие в галерията на Дружеството на пловдивските художници на бул. „Цар Борис Трети“. Куратори на експозицията са художниците Осман Юсеинов и Антоан Стойков. Изложбата е с награден фонд, като наградите ще бъдат определени от професионално тричленно жури. Първото издание на „Съвременна графика“ бе през..