Розопроизводители и преработватели са недоволни от ограниченията, заложени в решението на ДФ "Земеделие" за подпомагане на бранша. Те трябва да гарантират изкупна цена на розовия цвят от 2 лева за килограм, като държавата дава като помощ 30 стотинки от тази цена. В същото време има лимит, според който един преработвател не може да получи повече от 150 000 лев подпомагане, а изкупеният цвят трябва да е поне 70 на сто от този през 2020 година.
Според Гергана Андреева, председател на Българската национална асоциация Етерични масла, парфюмерия и козметика, кампанията по брането и изкупуването на розовия цвят няма да може да достигне обемите от миналата година.
"Това е коментирано с Министерството на земеделието на изминалите срещи и ние бяхме изключително неприятно изненадани преди два дни, когато УС на ДФ "Земеделие" гласува тази мярка. Освен това ние искахме помощта на килограм изкупен цвят да е 40 стотинки, а не 30. Голяма част от преработвателите към настоящия момент са сключили договори с доставчиците си на 1, 50, 1,60 лв. на килограм".
Пламен Станков, производител и преработвател на розов цвят, уточни:
"Тази помощ не е предназначена за преработвателите на розов цвят. Тя ще бъде използвана, за да бъдат подпомогнати розопроизводителите. И тук ние сме единодушни, че това трябва да стане, защото нашата основна грижа е да бъдат запазени розовите градини в ситуацията, в която се намираме.
Но сега нещата отиват в другата крайност, което едва ли не ни изправя едни срещу други/ производители и преработватели/. Ние имаме свръхпроизводство на розов цвят и на розово масло през миналата година. Преработвателите имат налични количества непродадено розово масло, защото миналата година бе реално нулева година в продажбите. Всяко добавяне към тези количества ще удължи кризата в бранша. Докато те не бъдат изчистени, това ще бъде натиск и към розопроизводителите и цените ще бъдат държани на ниски нива, каквито са в момента", добави Пламен Станков."В същото време, въпреки нашето настояване да няма ограничения на преработвателите, се получи нещо което колегите наричат Параграф 22. Към тези 30 стотинки помощ за килограм ние трябва да добавим 10 стотинки, които да платим до 31 юли на розопроизводителите и след това да чакаме одобрение на нашите документи да ни бъдат изплатени 30 стотинки от цената от 2 лева, на която настоява Министерството на земеделието".
Условието да се изкупи поне 70 на сто от миналогодишната реколта, според преработвателите е проблемно и заради това, че не се знае дали таз годишната реколта ще бъде така добра.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..