Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“

Рестартирай Европа: Ковид-19 и образованието

Стартира проектът „Противодействие на риска от отпадане на ученици при обучение от разстояние"

Над 109 млн. лева е бюджетът на новия проект, който стартира Министерството на образованието и науката с цел противодействие на риска от отпадане от образователния процес на деца и ученици  при обучение от разстояние.  

Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“ ще продължи 35 месеца и в него могат да участват всички държавни и общински училища. Проектът се реализира по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“.

В Пловдив и областта подадените заявки са от 180 училища, които искат да се включат по петте дейности по проекта. 

Иванка Киркова, началник на Регионалното управление на образованието в Пловдивразказа, че работят по основни задачи, благодарение и на проектите с европейско съфинансиране. „Този проект е създаден целенасочено с ковид кризата, но цялата организация ще се използва и при други слачаи, като грипни вакации, бедствия, аварии или при невъзможност на учениците да са присъствено в клас, каза Киркова. Тя акцентира, че 94% от учениците са технически осигурени, и това важи за 100% от учителите. „Тази техника обаче е лична, на учениците или учителите, а тук в този проект ще се купи техника с последните съвременни изисквания“, уточни Киркова.

Директорът на Основно училище „Панайот Волов“ в Пловдив Михаил Крантов разказа, че при тях 100 % от децата идват от уязвимите групи и малко от тях имат технически средства за обучение от разстояние. Той уточни,  че ще участват по първите две дейности за обучение на ученици и ще получат 12 лаптопа за педагозите и за децата 38 лаптопа и 2 таблета. „Незнайно защо учениците препочитат работа с лаптопи, а не с таблети, също така проблем остава и опазването на новата техниката, която се получава с подпис на родител“, каза Крантов. Той уточни, че 50% от децата от 5 до 7 клас нямат проблем с ОРЕС, но останалите изпитват трудности.

Директорът на Средно училище „Проф. д-р Асен Златаров“ в Първомай Красимира Дамянова каза, че при тях 800 ученици и 76 преподаватели разполагат с лаптопи, но по проекта ще кандидатстват защото, са направили проучване сред родители и ученици и се оказва, че има желание сред тях.При тях няма ученици в риск от отпадане от училище.

С новия проект ще бъдат подкрепяни дейности, които осигуряват равен достъп за ученици от всички етапи до виртуална класна стая, дигитална грамотност и качествено образование в условията на продължителна епидемия и необходимост от обучение в електронна среда от разстояние. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54