Разпети петък е напомняне за най- ниската точка, в която може да стигнат отношенията между Бога и човека, каза проф. Мария Шнитер - ръководител на катедра "Теология" в ПУ "Паисий Хилендарски. В интервю за Радио Пловдив тя добави, че все пак оставаме с надеждата, че Възкресението ще настъпи и Божественото ще надделее, въпреки че човекът остава разкъсан между Божествената и човешката си съставка, между Духа, който се стреми нагоре към Създателя и плътта, която го призовава да остане тук със земните и човешки дела.
"Тълпата може да те превърне за дни от очакван Месия, в някой, който е презрян и отхвърлен. Всеки ден ние доказваме, че сме в състояние прибързано да възхваляме и отричаме. Разпети петък е едно съсредоточие на тази човешка способност да минаваме от едно състояние в друго", обясни проф. Шнитер.
Макар да сме повече от година в изпитания от Ковид-19, човечеството не е станало по- добро, смята тя. "От година насам ние вървим по един кръстен път, какъвто хората от целия свят не са преживявали. Време е да извървим всички стъпки към Голгота и да стигнем до Възкресението, защото нашите страдания няма да имат смисъл. Да носим достойно кръста си и да си спомним за случайния минувач, който помага на Исус, защото и днес има хора в беда, в нужда, в болка. Много знаци ни дава този ден, трябва да забавим тичането и да погледнем навътре в себе си и осмислим какво можем да направим", каза проф. Шнитер.
Според нея вечното възпроизвеждане на Библейския разказ ни прави част от него. "Заедно с Христос ще извървим горчивите стъпки към Голгота, ще стоим под кръста и заедно с него ще страдаме, ще възкликваме защо Господи ни остави, но ще продължим да се надяваме във Възкресението", каза още тя.
"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет проф. Татяна Дронзина коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..