За Епископската базиликата говорим в програма "Точно днес" с Лаврен Петров, галерист, внук на големия наш художник Цанко Лавренов. От него повече и за най - новата книга на Ружа Маринска наречена "За изкуството". В интервюто става реч и за частните музеи в Пловдив, които отвориха врати за посещения.
Лаврен Петров каза, че силно се надява пандемията да не създава повече проблеми и да не прекъсва културния живот.
"Само преди седмица представихме в Пловдив книгата на Ружа Маринска, която е изключително издание, сборник с научни статии и публикации, писани за повече от 50 години, като в него не са включени книгите на авторката", поясни Петров. Той смята, че Маринска е една от големите фигури в съвременната българска култура, тя е критик и изследовател на изкуството, преподавател.
"Книгата има място във всяка една библиотека, но това не е четиво, което да е лесно за осмисляне. Поразителното е, че Ружа Маринска пише без да й влияе времето, при нея няма разлика в написаното в периода преди 1989 година и след това", смята Лаврен Петров.
За дейността на фондация "Цанко Лавренов": Проектът "Христо Берберов" ще бъде на дневен ред, и там предвиждаме да се мине през голяма национална избожба съвместно със СБХ и НБУ. Ще има и няколко филма, посветени на художника, както и изложба в началото на 2022 година.
За Епископската базилика на Филипопол: "Посетихме музея и се радвам, че личи съвместна работа на общината и фондация "Америка за България". Световен паметник е тази Базилика, и това, което ме порази е невероятната атмосфера, която е създадена. Липсва всичко, което може да бъде недостатък на българските музеи, като липсата на средствата. Там всичко е направено по модерен и бляскъв начин. Работят изключително любезни хора, които според мен са мотивирани."
За частните музеи и галерии в Пловдив: "Акцент са колекциите на Димитър Георгиев и на семейство Джуркови. Това са реализирни хора, които реставрират стари къщи, обзавеждат ги, и излагат колекции от българско изкуство, събирани с години. Това е нещо, което липсва в България. Според мен този нов момент ще роди много нови проекти, които ще дадат по-голямо самочувствие на галеристите."
Танцьори и певци от „Театър на фенерите“ от китайската провинция Гуейджоу ще гостуват в Пловдив с атрактивно представление. Събитието е посветено на началото на Китайската нова година и е с вход свободен. Тази събота, Регионалният исторически музей в Пловдив ще бъде домакин на атрактивно и любопитно музикално събитие от далечен Китай, което..
Цивилизацията - можем ли я?! Това питане поставя проф. Александър Шурбанов и разсъждава в "Срещи"- те Защо? Нали този термин Цивилизацията е от 1756 г. Поставен е от граф Оноре Мирабо, а тя, цивилизацията е съществувала и преди да получи това име. Какво става с нас-хората от 21 век? На ход е Проф. Александър Шурбанов. Радио Пловдив,..
Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува. Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви". Композициите на творбите и цветовете им изследват..
Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата. Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..
Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..