Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Художникът - богослов Теодор Пеев представя "Различности"

Роденият в Асеновград  богослов и художник, дългогодишен секретар на Бачковския Манастир  и потомък на възрожднеци  Теодор Пеев чуйте с разказ за неговото наследство от знаковите му предци, сред които и бележития родоповед  Стою Шишков,  и участници в Априлското въстание.  Повод за разговора с него е и предстоящата  живописна изложба на Теодор Пеев с любопитно заглавие „Различности“ в Асеновград. Откриването й е на 7 май.

"Всеки човек носи в себе си божия код. Да се оставим на божията воля, на добротата, на доброто дело, на съвместното разбирателство. Тази доброта е пътят, който ще ни изведе  към него". Това заяви Теодор Пеев – богослов, художник и родоизследовател.

По думите на Пеев, към свещените места в околностите на Пловдив, Асеновград, в Родопите - Караджов камък, светилището в Долнослав, Белинташ, Драганица, трябва да се пристъпва интердисциплинарно, а не – строго научно. Невинаги науката е помощник и отговор на въпросите, които си задаваме.  

„Само интердисциплинарният подход и богословието в най-общия му  вид могат да дадат отговор за мястото на Бога  и в езическите времена, и в сегашното време, което е изключително важно за съвременния човек.

И във физическите, и в новите времена Бог е съществувал, той е вечен, но му са се кланяли по различен начин и това няма значение. В свещените места от езическо време, които  са и в основата на документалния филм на Цветан Симеонов  „Свещения път“  с участието на Теодор Пеев, се виждат елементи, характерни  и за по-късното християнство.

Бог е в сърцата ни и в умовете ни и ние ежедневно  трябва да си спомняме за завета си с него. Единението с Бог е важно не само няколко пъти в годината“.

Интервютата чуйте от звуковите файлове:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Владимир Чуков

Има реална опасност от бежанска вълна от Ливан

Нарастващото напрежение в Близкия Изток притесни властта у нас. Служебният премиер Димитър Главчев свика в сряда Съвета по сигурността. Консултативният съвет за национална сигурност при президента също ще заседава извънредно утре. Ескалацията на военните действия в Близкия Изток и превантивните действия у нас коментира в програма "Точно днес"..

публикувано на 03.10.24 в 10:56

Доброволци помагат на инвалиди да изкачат планини

Доброволци помагат  на изцяло неподвижни или трудноподвижни хора да изкачват планини, да достигат до различни труднодостъпни за тях кътчета в България. Идеята се заражда спонтанно. „Бях водена от желанието да направя нещо за хората, така че те да се почувстват като част от това общество, да усетят какво е преживяването да си в една група...

публикувано на 03.10.24 в 10:39

Българите са като „вътрешни емигранти“ на изборите

В ЦИК са получени 30 688 заявления от българи за гласуване в чужбина, което бележи намаляване на заявленията спрямо предходните избори на 9 юни, когато са били малко над 38 000. С 20% са намалели желаещите да гласуват в чужбина спрямо предходните избори. А на деветоюнските също е отчетено намаление от 20 процента, което говори за обща..

публикувано на 02.10.24 в 16:30

Скандалът "Разград" е звучен шамар за театралния сектор

Случаят с театъра в Разград е звучен шамар за целия сектор и трябва строг контрол за изразходване на средства от културните институти. Това в заяви в интервю за Радио Пловдив председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев.  Страшен звучен шамар към целия сектор. За..

публикувано на 02.10.24 в 16:00

1/2 от водоизточниците у нас са без разрешение за ползване

На 30 септември 2024 г. изтече 6-месечният срок за становища по обществената консултация за проектите на Световната банка за Плановете за управление на речните басейни (ПУРБ) за периода 2025 – 2027 г. Тези планове постановяват къде са водите и водните басейни на България и какви са управленските мерки по осигуряване на достъп до ползването им и..

публикувано на 02.10.24 в 15:53