Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Пловдив стартират тестовете за T-клетъчен имунитет за Ковид-19

Тестът ще се прави на ваксинирани или преболедували хора

| обновено на 07.05.21 в 11:56

В ДКЦ „Пълмед“ - Пловдив стартират от днес, 7 май тестовете за качествено определяне на клетъчен имунитет към SARS-CoV-2 чрез eнзимно-свързан имуносорбентен точков анализ (ELISpot). 

Благодарение на високо технологичната апаратурата, инсталирана в лабораториите на медицинския център чрез ELISpot тест може да се провери дали организмът ни има Т - клетъчен имунитет към SARS- CoV-2 вирус, който ни предпазва от повторно заразяване и ни дава информация за ефективността на защитата след поставена ваксина. Без информацията за наличието именно на Т-клетъчен имунитет, никой не може да е сигурен, дали има достатъчно добра защита, тъй като антителата придобити след преболедуване са за неопределено време, пишат от центъра.
 
“ELISpot тестът открива активираните специфични Т-клетки към SARS-CoV-2 вирус и по този начин може да се определи индивидуалният имунен отговор на лица, които са били в контакт с вируса и/или на които е поставена ваксина. Освобождаването на цитокини от Т-клетките, стимулирани от специфични коронавирусни антигени осигурява диференцирана картина на имунния отговор, която показва прогресията на заболяването и дали е придобит имунитет. С този тест се определя броя на клетките, които след среща с протеините на шипчето (специфичния S1 участък на спайк протеина), отговорни за прикрепяне на вируса към клетките на човека,  започват да отделят гама-интерферон. Нивото на отделения гама-интерферон е в основата на определянето на Т-клетъчния имунитет при този метод. ELISpot методът, по който се осъществява тестът, е високо чувствителен и може да открие една клетка от 200 000, която започва да отделя гама-интерферон“, коментира д-р Екатерина Петкова, управител на ДКЦ "Пълмед".

За извършването на теста е необходимо да се вземе венозна кръв, след предварително записан час на обявените телефонни номера. Резултатите от изследването се предоставят след 48 часа и дават отговор на въпроса, дали е изграден клетъчен имунитет срещу вируса. Тестът е подходящ, както за пациенти вече преболедували ковид инфекцията, така и за такива, които са си поставили ваксина. Информацията за Т клетъчен имунитет може да ни помогне при вземане на решение и за предстоящо ваксиниране.

ELISpot тестът може да даде информация за среща със SARS-CoV-2 вируса и при пациенти без симптоми или прекарали леко заболяването без да имат образувани антитела. 
Резултатите се отчитат със скенер за разлика от други подобни тестове, при които отчитането става чрез броене с микроскоп. Отчитането на резултатите със скенер и изчисляването им със специализиран софтуер свежда до минимум човешките грешки.
„Изследването за Т клетъчен имунитет е високоспециализирано и изисква освен налична апаратура, но и специфичен консуматив за провеждането на теста и най-вече обучен и високо квалифициран екип. Интерпретацията на резултатите се извършва от лекар специалист. Радваме се, че ще можем да предложим на пациентите си този вид тест особено актуален в контекста на световна пандемия от COVID-19. Ние сме първите лечебни заведения в България, което инвестират в подобна апаратура и предлагат този тип тест, изцяло извършващ се от екипа на лабораториите ни“, коментират от ДЦК "Пълмед".
 
Информация за теста и за записване на час може да се намери на сайта на „Пълмед“, както и на тел. 0888 539 385 в Пловдив.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Изкуственият интелект може да помага при търсене на работа

Изкуственият интелект може да помага  при търсене на работна ръка. При ясно зададени критерии той извършва дейността по-бързо и прецизно от човек, каза  д-р Росица Стелиянова от Института за икономически изследвания при БАН. Тя е и директор Програми и проекти на АИКБ. Д-р Петър Атанасов от ПУ "Паисий Хилендарски" пък подчерта, че страната ни..

публикувано на 19.05.25 в 07:52
Петя Георгиева, ИПИ

36% от завършилите медицински сестри работят в болниците

Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..

публикувано на 16.05.25 в 17:04

Действията на президента са саботаж, популизъм и лицемерие

Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..

публикувано на 16.05.25 в 16:42

Искаме увеличение на заплатите в музеите и галериите

Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..

публикувано на 16.05.25 в 15:39

Необходим е дълбок структурен анализ за ситуацията в БНР и БНТ

След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..

публикувано на 16.05.25 в 11:06