Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Няма как да постигнем колективен имунитет през тази година

Може да го очакваме в началото на 2022 година

| обновено на 07.05.21 в 11:17
Акад. Богдан Петрунов
Снимка: Георги Нейков, БНР

Академик Богдан Петрунов е наш събеседник, за новите щамове и ваксините, за трета доза от "Пфайзер" и "Модерна", или как ще продължава имунизацията до достигане на колективен имунитет в България. 

Известният наш алеголог и имунолог подчерта, че е важно да засилим ваксинацията в максимална степен, в края на третата вълна от Ковид-19. "Тя показа признаци на затихване, защото намаляват процентите на положителните проби, но остава много висока смъртността у нас", отчете академик Петрунов. Той смята, че е необходим сериозен анализ на броя на смъртните случаи, за да се види защо са толкова много, и защо сме на второ място в Европа, след Унгария.  Петрунов отчете, че преимно хора над 60 години са загубили битката с вируса, но има и млади хора. 

"Сега е важно да постигнем по - високо критично число на имунизирани хора, за да може да се каже, че ще имаме колективен имунитет, с което ще се позволи затихнване на епидемията за определен период", допълни още алергологът. Той апелира за по-висока активност на младите хора за спазване на мерките и за носене на маските, и да се научим да живеем по този начин още една година.

Новите щамове и ваксините: Всички ваксини, които са в употреба имат различна степен на въздействие към циркулиращите варианти на вируса. 

Има сериозен кръстосан имунитет, както и трениран имунитет след ваксините, но той е различен към щамовете, които се откриват. Трябва да сме доволни от това, което имаме като ваксини, и ако постигнем високо ниво на имунизацонно покритие. 

"Обективните факти са, че ваксината на "АстраЗенека" има определен процент на тромбоемболия, но той е значително по-малък от процента на случаите, след реално преболедуване на Ковид-19", посочи академик Петрунов. Той каза, че бе преиграно да се говори непрекъсното, че "АстраЗенека" е по-опасната ваксина. През последните два, три дни, всички правителства в Европа свалиха границата за използването на тази ваксина за млади хора. 

"Истината, е че рекомбинантните ваксини достигат до 95% имунитет, за разлика от векторната ваксина, която дава 65%", уточни още Петрунов. Той смята, че ваксината на Jonson&Jonson е еднодозова и ще се насочи към определни контингенти от населението ни.

 "Много важен въпрос е този за децата от 12 до 16 години, дали да се ваксинират, защото текат редица изпитвания, прагът е 16 години за рекомбинантните ваксини", уточни имунологът. Той смята, че до месеци официално ЕМА ще даде становище и за децата. 

Алергиите и ваксините: Не съм наблюдавал нито една такава алергична реация след ваксина, в моя кабинет също нямам пациенти с подобни реакции. Хората, които има алергии, може да се посъветват с алерголог, да им се даде препарат за няколко дни, преди ваксинация.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Откриха модерно затворническо общежитие в Пловдив

Новото затворническо общежитие в Пловдив отговаря на всички европейски и международни изисквания, препоръките на Комитета против изтезания и указанията, които ни се дават по делата на Европейския съд по правата на човека ,  каза при откриването на сградата правосъдният министър Мария Павлова.  Двуетажната сграда е със стаи с две легла..

публикувано на 05.07.24 в 12:53

Грешното преброяване лишило ДПС от един мандат в Пазарджик

Изборният резултат от вота за общински съветници в Пазарджик би бил различен, защото не е отразил действителният вот на избирателите – се казва в мотивите за решението на пазарджишкия административен съд, с което той обяви за недействителен избора на местния парламент.   В повторното преброяване в 52  секции се оказаха липсващи 300 бюлетини, а..

публикувано на 05.07.24 в 10:24

Румен Пехливанов управлява Смолянска област от днес

Новият областен управител на Смолян Румен Пехливанов днес встъпва в  длъжност днес. Той бе назначен на поста с решение на служебното правителство в сряда и заменя на поста Захари Сираков. Пехливанов е икономист по образование и има дългогодишен управленски опит. В периода 2001 г. – 2023 г. е кмет на община Рудозем от ДПС , а между 2003 г. и..

обновено на 05.07.24 в 08:53
Мехмед Юмер

Лидерският пост в ДПС се оказа най-горещият стол в политиката

Лидерският пост в ДПС се оказа най-горещият стол в българската политика и винаги е било така. Оттук нататък не можем да правим здравословни анализи, без да чуем почетния председател Ахмед Доган, за да получим по-ясна представа за случващото се в партията. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив журналистът от сайта Obzornews..

публикувано на 04.07.24 в 11:13

Партията ДПС в момента е инструмент за контрол на властта

Неуспехът на проектокабинета на Росен Желязков беше предизвестен още от самото начало, коментира в предаването "Точно днес" политологът Георги Проданов . По думите му, още когато ГЕРБ-СДС получиха мандата, лидерът им обяви, че ще търсят правителство на малцинството и то най-вероятно няма да мине. Вчера Бойко Борисов също го повтори няколко пъти,..

публикувано на 04.07.24 в 09:58