Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неочаквано: Туристи препълниха СПА столицата на Балканите Велинград по празниците

Браншът иска Георги Щерев да е служебен министър на туризма

Златко Златанов: Георги Щерев е прагматик, обединителен човек, знае къде са препъни камъните и как се прави туризъм, абсолютно подготвен е!

Между 70 и 80 % заетост на хотелите в СПА столицата на Балканите - Велинград, отчетоха за празниците около Великден и Гергьовден представителите на туристическия бранш.

В много от хотелите получихме много по - голяма заетост, отколкото очаквахме, заяви пред Радио Пловдив Златко Златановпредседател на сдружението на хотелиерите и ресторантьорите във Велинград и Западни Родопи.

Той обясни, че до последно записванията са били между 50 и 60% от капацитета на хотелите, а това е крайно недостатъчно за изплащане на разходите им. В крайна сметка заради намалените цени на някои от тях и благодарение на богатата програма на други, туристите са предпочели да прекарат празниците във Велинград.

Златанов цитира колегите си от бранша, по чиито данни през почивните дни на 100% са били пълни хотелите в Сандански, доста са били туристите и в другия СПА курорт - Хисаря.

Туристическият поток по морето е бил много слаб, отчете Златко Златанов като подчерта, че морският и СПА туризмът са коренно различни. По морето очакват чартъри, полети, договори, организиран туризъм. В СПА курортите няма подобни организирани туристически прояви, обясни Златанов. 

Наложените ограничения заради пандемията - визовите режими и закъснелите "зелени коридори" са причина за абсолютната катастрофа на туризма по българското Черноморие, убеден е представителят на туристическия бранш от Велинград. 

Нека да мислим как да запазим нашия туристически сектор, а не да гледаме европейската директива за визи и пропускателни режими, призова Златко Златанов. Той недоумява защо въпреки че хората виждат, че умира целият бизнес, че цял сектор ще умре, пак трябва да има визи! 

Заради невъзможността в България да пристигнат очакваните един милион туристи от Русия, нека Евросъюзът ни компенсира с туристи от Англия, Франция, Германия, Италия, Испания, настоя Златанов. 

От бранша ще поставят на вниманието на новия служебен министър на туризма точно тази болна тема. 
Ние искаме поне един път президентът или министър-председателят, който и да е, да се съобрази с бранша и да каже: "Дайте предложение вие", заяви хотелиерът. 

Той посочи, че вече много асоциации и съюзи са се обединили в Алианс по туризма в България.

Златко Златанов обяви, че предложението на бранша за нов служебен министър на туризма "вече е на бюрото на президента".

Кандидатурата е на Георги Щеревпредседател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА).

Той е един прагматик, човек, който е минал по цялата стълбица в туризма, коментира Златанов и го нарече обединителен човек.

Има много неща, включително закони, които трябва да се променят, категорични са от туристическия бранш. 

Ако президентът поиска среща с нас, ние жадуваме за нещо подобно, заяви Златанов. Той изрази абсолютна готовност да обясни пред държавния глава мотивите на бранша за издигане кандидатурата на Георги Щерев за служебен министър на туризма. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Протестиращите" да се запознаят с институцията на паметта

Каня всички служители на бившата пицария, които са си позволили да осъществят този хулигански акт, да посетят Регионалния исторически музей в Пазарджик, да доведат и децата и семействата си! Нека дойдат да се запознаят с институцията на паметта! Това заяви пред Радио Пловдив директорът на музея Борис Хаджийски след недопустимата, по думите му,..

публикувано на 18.08.25 в 15:53

Без визия за управлението на Пловдив не може да си добър кмет

Как се управлява Пловдив, вече близо 2 години, с обещания за резултати и мащабни проекти. Разликата между обещано и свършено коментира в програма "Точно днес" журналистът Любомир Минчев.  Според него до този момент кметският екип не може да получи добра оценка като за това причините са много. Темата за слабата и силната кметска власт е много..

публикувано на 18.08.25 в 11:58
Боян Дуранкев

Юнашката спекула продължава, войната с нея очевидно е загубена

Справя ли се българското правителство с подготовката за въвеждането на еврото или подсилва с действия страховете на българите? Според икономиста  Боян Дуранкев сама по себе си валутата не носи инфлация или дефлация. По думите му България, целият Европейски съюз, а не само еврозоната, имат тежки икономически проблеми.  Той посочи, че правителството..

публикувано на 18.08.25 в 10:59
Любомир Стефанов

Най-трудни са условията за постигането на мир в Украйна

Американският президент Доналд Тръмп ще приеме днес в Белия дом украинския държавен глава Володимир Зеленски. Двамата ще обсъдят пeрспективите за прекратяване на войната в Украйна.По-късно към тях ще се присъединят и европейски лидери. В петък Доналд Тръмп се срещна с Владимир Путин. Възможен ли е мир в Украйна?   „Оптимистът в мен..

публикувано на 18.08.25 в 10:35

В Чепеларе започва фестивалът EX ANTE

От днес до неделя в Градския парк на Чепеларе ще се проведе фестивалът EX ANTE. Инициатор е Георги Стоев , автор и водещ на подкаста за икономическо мислене EX ANTE по Радио Пловдив. Той съобщи, че ще очаква в трите дни приятели и последователи на подкаста за среща на живо с него и всички, които са участвали в създаването на трите сезона..

публикувано на 15.08.25 в 08:31