Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Равносметката на двама депутати от Пловдив за 45-то НС


 Две от новите лица  -  Иван Петков от БСП и Ивайло Старибратов от Демократична България коментират за Радио Пловдив свършеното в Народното събрание през изминалия месец.

Като неуспешна определя работата на Народното събрание пловдивския депутат - Иван Петков от ПГ на „БСП за България“. Той коментира, че е очаквал това Народно събрание да има кратък живот и е дал такава прогноза още първите дни след направени анализи и след като е станало ясно, че втората по големина парламентарна партия няма да предложи правителство. Според него, като се изключат промените в Изборния кодекс, работата на НС като цяло е непродуктивна.

За съжаление нашият законопроект за Кодекса за социалното осигуряване не мина и по този начин, този парламента не успя да реши важни неща. Надявам се, с новия Изборен кодекс, нещата да отидат в правилна посока. А в следващия Парламент да се направи кабинет, защото е важно за държавата като цяло“, допълни Петков.

По думите му това НС приключва без да е имало и парламентарен контрол. За днес той е поставил два въпроса, свързани с Пловдив – за транспортния проект и за отпуснатите 25 милиона лева за ремонта на 14-те километра на Околовръстното шосе, но няма да получи отговор.

Петков се надява следващите избори да се проведат честно, да няма невалидни бюлетини и хората да гласуват спокойно и да не се притесняват дали ще им бъдат отразени преференциите.

Категоричен е, че този парламент няма смисъл да продължава, защото в залата няма диалог. „Ние се опитахме, но не се получи. Надявам се при следващите резултати да има диалог и да се знае, че ако държавата влезе в политическа криза и няма стабилен кабинет, това ще доведе до колапс икономиката“, допълни народният представител.

На въпрос дали ще бъде отново в листите за народни представители отговори, че това ще стане ясно след около две седмици и ще е решение на партията.


Според Ивайло Старибратов от "Демократична България“ , който също е сред новите пловдивски депутати, реално 45-то НС е работило десет дни и не е свършило много. Като пример той посочи, че не са създадени всички комисии и конкретно тази, която лично го интересува - за образованието, младежта и спорта.

 „Не мога да кажа, че това съм си представял. Видях обаче в групата много интелигентни хора, които искат да работят", допълни Старибратов.

Той припомни, че неговата парламентарна група е внесла над 20 законопроекта, които са били обещани още в предизборната програма. Включително и за изборния кодекс.

„Имаме още, но те трябва да бъдат обсъдени, да минат комисии. Да се направи оценка. Всичко, което се  прави в момента, не е истинско, а определено носи пиар за една или друга партия“, коментира народният представител.

Според него промените в Изборния кодекс са основно две.

За съжаление не са промениха основните принципи, по които да се избират хората. Запазиха се старите. Имаше много добри предложения, много адекватни. Реално в този кодекс се приеха само промените за машинното гласуване и за отварянето към избирателите, които са в чужбина", каза Старибратов.

По думите му, относно справедливостта, има много други неща, чисто математически, които трябва да се случат, за да е реален избора на тези, които представляват народа.

„Трябва да има активна регистрация, която да идентифицира избирателите. В момента такава няма. Другото е, че районите са много динамични. В Пловдив живеят много повече хора, от колкото са истинските списъци, а има други райони, които се обезлюдяват, но там има 6-7 квоти за народните представители. Пловдив, който вече е половин милион, има 11 квоти. Тази активна регистрация ще доведе до реални избори, което е много важно", категоричен е математикът и допълва, че това ще промени доста картината.

Влизайки в НС очакванията ми бяха доста по-големи, но съм оптимист, защото виждам, че влизат все повече нови мислещи хора, които имат желание за промени. Въпросът е, че старото трудно ще се изкорени", заключи Старибратов

Все още обмисля дали отново ще се кандидатира, решението му ще дойде след разговори и срещи с избирателите.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39