Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хуманитарната гимназия отбелязва патронния си празник

Гимназисти почитат с шествие Светите братя Кирил и Методий

| обновено на 10.05.21 в 10:17

С литийно шествие, посветено на Светите братя Кирил и Методий, едноименната Хуманитарна гимназия в Пловдив дава началото на тържествата, посветени на делото и приноса на славянските първоучители.

Те започват ден преди църковният празник на Свети Свети Кирил и Методий, като това е традиция за гимназията да отбелязва патронния си празник на 10 май и на 24 май.

В 10.30 часа започва кратка програма пред паметника на славянските първоучители пред гимназията, а след това ще се проведе традиционното литийно шествие до барелефа на светите братя Кирил и Методий в Стария град, където ще бъдат поднесени венци и цветя.

„Съобразяваме се с мерките и пандемията, защото струпването на много хора все още на едно място не е приемливо. Тази година решихме да създадем един блок от 50 деца от две паралелки, за да няма смесване между тях“, коментира Емил Начев, директор на Хуманитарната гимназия „Свети Свети Кирил и Методий“.

Цялото интервю с Емил Начев можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Над 5700 туристи за пет месеца в пещерата „Добростански бисер“

Една от най - красивите пещери в България -  „Добростански бисер“ край Асеновград,  приключи активния си туристически сезон.  Разположена в красивата прегръдка на Родопите тя привлича  хиляди туристи всяка година. Намира се над село  Добростан и е едно от емблематичните природни богатства в региона. Пещерата "Добростански бисер" е..

обновено на 23.10.25 в 19:00

Десислава Тодорова оглави ОбС в Пазарджик

Десислава Тодорова от "Движение за права и свободи" беше избрана за председател на новия Общински съвет в Пазарджик.  Тя получи 26 гласа от общо 41 гласували. Три бяха номинациите – на д-р Елисавета Георгиева (Генчева) от "Продължаваме промяната – Демократична България", на Десислава Тодорова от "Движение за права и свободи" и на Атанас Николов от..

публикувано на 23.10.25 в 18:50

Трети опит за избор на председател на Обс в Пазарджик

Новоизбраните 41 общински съветници в Пазарджик положиха клетва на първото заседание на местния парламент. В дневния ред бе включена една-единствена точка – избор на председател на ОбС.  До 16 часа общинските съветници в Пазарджик проведоха 2 процедури за избор на председател, и 2-те при таен вот, но и 2-те не доведоха до резултат...

обновено на 23.10.25 в 16:41

Балотаж при избора на председател на ОбС - Пазарджик

Провали се първият опит да бъде избран председател на новия Общински съвет в Пазарджик. От всички 41 бюлетини комисията по избора отчете в урната 33 действителни бюлетини, а 8 бяха недействителни. От 3-мата номинирани най-много гласове – 19, събра Десислава Тодорова от ДПС – Ново начало, д-р Елисавета Генчева - Георгиева от ПП-ДБ – 12, а..

публикувано на 23.10.25 в 14:40

Пускат маршрутки до Рогош, Маноле и Скутаре, утре решават за Труд и Строево

Превозвачът Петко Ангелов ще пусне маршрутка № 8, която обслужва селата Рогош, Маноле и Скутаре, а каква ще е съдбата на линията № 5, която отива до Труд и Строево, ще стане ясно утре.  Тогава, в 18 ч., ще се проведе среща в читалището на Труд, инициирана от кмета на селото Спас Стайков, с кмета на община Марица Димитър Иванов и превозвача Петко..

публикувано на 23.10.25 в 12:21