Организирането на изборите е конституционната мисия на служебното правителство. То се назначава от президента именно, за да организира провеждането на свободни и демократични избори и да осигури нормалното функциониране на демокрацията“, подчерта преподавателят по Конституционно право в СУ „Кл.Охридски“ доц. Атанас Славов.
По думите му обаче, поредица служебни правителства са се ангажирали и с много по-стратегически дейности – правителството от 2014 г. е изготвило актуализирана стратегия за съдебна реформа, поемайки и ангажименти в рамките на НАТО. Правителството от 1997 г. се е ангажирало с подготовката и влизането на валутния борд в страната. „Самият факт, че се управлява в условията на криза, означава, че Правителството трябва да поема и по-сериозни ангажименти от това да подготвя изборите и да организира администрацията“.
Като очакване към новия служебен министър Янаки Стоилов, Славов подчерта, че той трябва да има ясна позиция за продължаване на съдебната реформа, както и ясна позиция за съдбата на специализираните Съд и Прокуратура, за които бе внесен законопроект за закриването им, без да е бил гласуван.
„България се намира в безпрецедентна ситуация в момента да подлежи на три различни мониторинга в сферата на правосъдието и ние трябва да излезем от тази ситуация“.
По думите му, българските граждани очакват справедливост с конкретни измерения. Хората, за които се знае, че са извършители на подсъдими деяния, трябва да получат справедливи присъди.
Министерството на Правосъдието трябва да подготви тези изменения в законите, които са необходими, за да се възстанови доверието в съдебната система и да се дадат гаранции за спазването на презумпцията за невиновност и правото на защита.
„Не е проблем служебното правителство да изготви законодателен проект, който да бъде внесен в новоизбраното НС или най-малкото оставен на следващото редовно правителство за доразвиване“.
По думите на доц. Славов, най-големият проблем на бившето управление на ГЕРБ е липсата на визия за бъдещето.
„България има нужда от визия за бъдещето за следващите 10-15 години. Намираме се в много динамично променящ се регион и свят, в който трябва да осъществяваме нашите съюзи и стратегии, с оглед на бъдещото ни развитие и инвестиции в човешки капитал в страната“.
Чуйте повече от звуковия файл:
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..
На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев... „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..
Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..
Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение. "Борисов вече заяви, че това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..