Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България има потенциала да върви напред

Организирането на изборите е конституционната мисия на служебното правителство. То се назначава от президента именно, за да организира провеждането на свободни и демократични избори и да осигури нормалното функциониране на демокрацията“, подчерта преподавателят по Конституционно право в СУ „Кл.Охридски“  доц. Атанас Славов.

По думите му обаче, поредица служебни правителства са се ангажирали и с много по-стратегически дейности – правителството от 2014 г. е изготвило актуализирана стратегия за съдебна реформа, поемайки и ангажименти в рамките на НАТО. Правителството от 1997 г. се е ангажирало с подготовката и влизането на валутния борд в страната. „Самият факт, че се управлява в условията на криза, означава, че Правителството трябва да поема и по-сериозни ангажименти от това да подготвя изборите и да организира администрацията“.

Като очакване към новия служебен министър Янаки Стоилов, Славов подчерта, че той  трябва да има ясна позиция за продължаване на съдебната реформа, както и ясна позиция за съдбата на специализираните  Съд и Прокуратура, за които бе внесен законопроект за закриването им, без да е бил гласуван.

 „България се намира в безпрецедентна ситуация в момента да подлежи на три различни мониторинга в сферата на правосъдието и ние трябва да излезем от тази ситуация“.

По думите му, българските граждани очакват справедливост с конкретни измерения. Хората, за които се знае, че са извършители на подсъдими деяния, трябва да получат справедливи присъди.

Министерството на Правосъдието трябва да подготви тези изменения в законите, които са необходими, за да се възстанови доверието в съдебната система и да се дадат гаранции за спазването на презумпцията за невиновност и правото на защита.

„Не е проблем служебното правителство да изготви законодателен проект, който да бъде внесен в новоизбраното НС или най-малкото оставен на следващото редовно правителство за доразвиване“.

По думите на доц. Славов, най-големият проблем на бившето управление на ГЕРБ е липсата на визия за бъдещето.

 „България има нужда от визия за бъдещето за следващите 10-15 години.  Намираме се в много динамично променящ се регион и свят, в който трябва да осъществяваме нашите съюзи и стратегии, с оглед на бъдещото ни развитие и инвестиции в човешки капитал в страната“.

Чуйте повече от звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49