Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проектът EcoStack търси иновации за земеделието

България участва с научни изследвания по програма "Хоризонт Европа"

Европейският съюз продължава програмата "Хоризонт Европа", като финансира научни изследвания и иновации за периода 2021-2027г. Това е най-мащабната в света научна програма, която има средства в размер на 95,5 млрд. евро.

България участва в програмата още от периода, в която тя носеше името "Хоризонт 2020". Осъзнавайки възможността на екосистемните услуги, ЕС финансира мащабни проекти и въвежда регулации в подкрепа на опазването им. Един такъв научен проект, финансиран по програма “Хоризонт 2020” EcoStack, има за цел да развива и подкрепя екологично, икономическо и социално устойчиво земеделие чрез използване и защита на функционалното биоразнообразие, като по този начин подкрепя и доставчиците на екосистемни услуги.

В проекта са включени 24 партньорски институции, между които и Аграрен университет в Пловдив, от 13 държави, обхващаш основни производствени зони и системи за земеделско производство (конвенционално, биологично) в Европа. 

Целта на учените е да развиват земеделие в полза на доставчиците на екосистемни услуги. Финансирането за страните по проекта е 11 млн. евро.

От Аграрен университет в Пловдив проф. д-р Вили Харизанова, декан на Факултета по растителна защита и агроекология, разказва за проекта им, по който изследват подобряването на растителните насаждения, и алтернативите на познатите ни пестициди.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54