Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предизвикателството за вота през юли е машинният вот

Членовете на 16-та РИК вече са назначени, но те ще встъпят в длъжност на 22 май. Очаква се тогава да бъде и първото заседание на комисията. Това заяви в интервю за Радио Пловдив новият председател на комисията, който е от ГЕРБ. Той посочи за основните предизвикателства в подготовката на изборите за 11 юли противоепидемичната обстановка и организацията на машинния вот.

„Ние имаме определени виждания в тази насока, като организация, разяснителна кампания и други подобни. С такъв тип решения ще излезе Районната избирателна комисия“, каза Спас Шуманов.

Председателят на комисията уточни, че тепърва ще се решава за създаване на комисии за карантинираните и болните от коронавирус избиратели.

„Ние ще трябва да реагираме по подобаващ начин, ако има такива случаи и ще осигурим възможност да упражнят правото си на глас“, каза още Шуманов.

Междувременно стана ясно, че ЦИК е назначил и съставите на Районните избирателни комисии в Пловдив област, Пазарджик и Смолян. Председателите и на трите комисии са различни от тези на миналия парламентарен вот на 4 април.

За председател на 17-та РИК Пловдив област е назначена Ваня Костадинова от БСП. Председател на РИК-Пазарджик е Петя Грозданова от „Има такъв народ“. Досегашният председател на комисията Антони Върбев е назначен за неин заместник.

РИК-Смолян се оглавява от Николай Шехов от „Има такъв народ“. До този момент шеф беше Златко Карамучев от ГЕРБ, който сега става зам.-председател.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Човекът не може да спре глобалното затопляне

Какво се случва със Земята? Пожари, грандиозни слънчеви изригвания, 36 аткивни вулкана, земетресения по цялото земно кълбо, наводнения и бедствени явления, както никога досега. Отмъщава ли си Земята на човечеството? Геодинамиката на нашата планета може ли да е фатална?  Според  проф. Кристалина Стойкова  от Геологическия институт на БАН х ората..

публикувано на 22.04.25 в 16:57

Папа Франциск много държеше на болните и страдащите

„ Да, имах това щастрие да срещна папа Франциск като енорийски свещеник. И когато пристигна пред църквата, аз му казах, че го поздравявам от името на цялата енорийска общност и особено от тези, които не могат да присъстват на площада – а именно болните и страдащите. И тогава видях една искра в очите му. Знаем, че той много държеше на..

публикувано на 22.04.25 в 16:14

Диалогът между католици и православни е много сложен

За края като ново начало, за (не)възможния диалог между Източната и Западната църкви и за политиката и вярата е разговорът ни с бившия директор на Дирекцията по вероизповеданията, историка проф. Христо Матанов. Той коментира защо Балканите бяха ключов регион за папа Франциск. "Интересни са по много причини, но неговият интерес не е съвсем..

публикувано на 22.04.25 в 15:07

Българка е изработила ритуална дреха за папа Франциск

При последната си поява в неделя, на Великден, папа Франциск бе с омофор, който му бе подарен при визитата му в България през 2019 г. Ритуалната дреха е изработена от екипа на Нина Димитрова, която е родом от Асеновград и е специалист в изработването на църковни одежди. Как се стигна до изработването на омофора? Тя разказа, че поръчката..

публикувано на 22.04.25 в 12:04
Емил Русинов

В "Източен" има готови проекти, надяваме се на финансиране

Имаме голяма проектоготовност и много улици за основен ремонт. Както за всички райони, така и за нас в бюджета се отделят първоначално по 500 000 лева, които са недостатъчни, но се надявам при евентуална актуализация на бюджета да се случат повече неща. Това заяви в програма "Точно днес" кметът на район "Източен" Емил Русинов.  Той посочи, че на този..

публикувано на 22.04.25 в 11:06