Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Клео Протохристова и Камен Чанев с Награди "Пловдив"

| обновено на 21.05.21 в 16:52

На тържествена церемония в Дома на културата в Пловдив бяха връчени наградите "Пловдив. Ето ги и лауреатите тази година:

 Раздел „Художествена литература и хуманитаристика“

Проф. д.ф.н. Клео Стефанова Протохристова-Ямболиева за „Литературният XX век- синхронни срезове и диахронни проекции“

"Благодаря за наградата, която се дава за една литературна история във време, в което хуманитаристиката е захвърлена в задния двор" - заяви при получаването на приза Протохристова.

„Художествен превод“

Цветелина Димитрова за превод от немски език на романа „Алрауне“ и разказа „Паякът“ от Ханс Хайнц Еверс

„Журналистика в сферата на културата“

БНТ - Пловдив за  стойностното и последователно популяризиране в национален ефир на постиженията на културата и изкуствата, създавани в Пловдив - чрез специализираните предавания за култура: „Арт стрийм“, „Линия Култура“, „На опера с БНТ2“, както и системното представяне на културния живот на Пловдив в предаванията „Култура Бг“ и „Библиотеката“. 

Наградата получи директорът на РТВЦ-Пловдив Десислава Шишманова, която подчерта, че БНТ-Пловдив празнува 50 години.. 

"През тази наистина сложна година хората от БНТ-Пловдив останаха на мястото си. Пожелавам поне още 50 години да правим това, което обичаме" - заяви Шишманова.

„Архитектура и естетизация на градската среда“

Арх. Веселин Русев за сграда Orpheus Apartments

„Музика“

Камен Чанев за изпълнението на арията È la solita storia  от „Арлезианката“ на Франческо Чилеа  в спектакъла „Вратите на съня“, Opera Open 2020

Наградата беше връчена посмъртно на Камен Чанев и я получи директорът на Пловдивската опера Нина Найденова. 

"Наградата отлита нависоко" - заяви Найденова.

"Наградата по волята на Чанев отива във Фондация на името "Камен Чанев" за подпомагане на млади тенори" - обяви Найденова.

„Танцово изкуство“

Проф. Даниела Дженева за авторска хореография на музикално-танцовите произведения: „Първа среща“, „Сдумали се“ и  „Земята на Орфей“

Театър

Драматичен театър „Н. О. Масалитинов“ за „Закуска в „Тифани“ по Труман Капоти

„Изобразително изкуство“

Градска художествена галерия  – Пловдив за Представителна колективна изложба „Графиката сега - Пловдив 2020“ с куратор Моника Роменска

„Аудио визуални изкуства и фотография“

Александър Богдан Томпсън за изложбата „Орфей“ - 24 фотографии от спектакъла „Орфей и Евридика“ от Глук

„Опазване на културното наследство и съхраняване на паметта“

Фондация „Балкански културен форум“ за издирване и преиздаване на ценни за Пловдив и страната книги и за изданието на „Пловдив към средата на XIX век според описанието на Костадин Душков Моравенов“ с автор д-р Александър Костакиев Пеев

„Произведение на изкуството, предназначено за деца“

Вокална група "Бамбини" при Център за подкрепа за личностно развитие – Общински детски комплекс – Пловдив за Тържествен концерт-спектакъл "Пеем за България"

„Съвременни мултижанрови изкуства”

Емил Миразчиев за самостоятелна изложба "Пътят – продължаваме заедно"

Специална награда „Пловдив“

Емилия Арабаджиева за цялостен принос в областта на изкуството и културата.

За работата й като художник, сценограф, художник на документални филми, автор на книгата „История на костюма” и творчески ръководител на проекти, с която заема значимото място в културния живот на Пловдив и страната в периода от 1980 до 2020г.

За педагогическата й дейност като дългогодишен директор на Националната гимназия за сценични и екранни изкуства от 1992 година до 2019 г. За педагогическата й работа в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство и съосновател на специалността „Сценография“.

Награда „Пловдив“ за дарители и спомоществователи в областта на културата и изкуството

Иван Димитров - за Благотворителния концерт „Пловдивска танцова палитра“ за изграждане на паметник на проф. Кирил Дженев




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

„Ромео и Жулиета: любовта като обред“ в Паталеница

Започна репетиционният процес на новата продукция на Шекспирова компания „Петровден“ – „Ромео и Жулиета: любовта като обред“. Премиерите ще се състоят на 1 и 2 август 2025 г. от 21:00 ч. на традиционната открита сцена в ОУ „К. Величков“, с. Паталеница. "С тазгодишната постановка отбелязваме 25 години от първото представление на „Ромео и Жулиета“ в..

публикувано на 21.07.25 в 10:21

Преге - предаване за света на книгите, 19 - 25 юли

В предаването за книги на Радио Пловдив на 19.07.202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Маргьорит Юрсенар. Даровете на Алкипа. 80 стр., ок. 3А, Парадокс, 2025. Дейвид Балдачи. Процесът. 472 стр., 5А, Обсидиан, 2025. Гарет Рубин. Холмс и Мориарти. 322 стр., ок.5А, Вакон ЕООД, 2025...

публикувано на 21.07.25 в 10:06

"Дивизи" ще свири в концерти от Културния календар на Пловдив

Детският  симфоничен оркестър "Дивизи"  – Пловдив вече работи по проект, финансиран по Културния календар на община Пловдив. През октомври в Пловдив ще гостува известната българска цигуларка, която работи в Консерваторията в Лозана, Швейцария - Деница Казакова, тя ще проведе с децата майсторски клас. Децата от оркестъра, които са на..

публикувано на 21.07.25 в 09:00

Откриват изложба живопис на художници от 60-те години

Изложба живопис с произведения на занакови художници от 60-те години на миналия век откриват тази вечер в Балабановата къща от 18 ч. Изложени ще бъдат платна на Георги Божилов – Слона, Кольо Витковски, Енчо Пиронков, Емил Стойчев.  Всички 26 платна са собственост на Общински институт „Старинен Пловдив“.  Разгледани ще могат да бъдат и..

обновено на 20.07.25 в 08:08

В "Срещите" за пазителя на България - Боян Мага

Кой е Боян Магесник, по- известен като Боян Мага? И защо отказва на Симеон да бъде наследник на короната?  Наистина ли е казал "Аз не съм от този свят". Опит да поповдигнем завесата за този дух, казват пазител на България, правим с проф. Дамян Попхристов.  С лушайте, интересно е.

публикувано на 18.07.25 в 10:48