Празнуваме 24 май – Деня на Светите първоапостоли Кирил и Методий, на буквите и културното просветление, единственият български празник, приеман като сакрален от народа ни в страната и във всяка друга точка по света.
Този най-величествен празник на духа, белязан от смайваща по мащабите на времето и несъизмерима с нищо друго сила, е нашият непробиваем щит, пазещ българското племе от разрухата и тъмнината.
Извоюваното право от двамата братя – покровители на Европа, всички народи да могат да създават ценности, да четат и пишат на своя азбука на жив и говорим език, е цивилизационният ни код за съхранение и самочувствие, все по-необходими и актуални в контекста на модерния свят.
Към словото, създаващо вечност и красота и към всички носители на духовното съзидание, „Точно днес“ казваме: искрено преклонение и респект!
Запазена територия за творците на Пловдив, хората на духа и науката, призьорите с престижни награди и техните послания ще бъде времето на вълните на празничната програма от 7 до 10 ч.
За състоянието и перспективите за развитие на съвременната славистика в дигиталната ера - гост в студиото ще бъде проф. д-р Жоржета Чолакова – ръководител катедра „Славянска филология“ в ПУ „Паисий Хилендарски и гл.редактор на списание „Славянски диалози“.
Носителите на награда „Пловдив“ проф. д.ф.н. Клео Протохристова – за „Художествена литература и хуманитаристика“, арх. Веселин Русев – за „Архитектура и естетизация на градската среда“ и Иван Димитров – бивш танцьор от Ансамбъл „Тракия“ за „Дарители и спомоществователи в областта на културата и изкуството - за наградата и мисията да я притежават.
С носителя на Европейската награда за литература – писателя доц. Георги Бърдаров - разговор за наградения му роман „Absolvo te“, дълбините на човешката душа, прошката, страданието и спасителното съпричастие.
Изложба, посветена на буквите и музиката в тях се открива в Пловдив по идея на две талантливи момичета – Венета и Аглея, които разкриват магията, закодирана в българските имена в разговор с Живка Танчева.
А началото на празничния ден на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската писменост ще проследим преди Празничната литургия в храм „Св.св. Кирил и Методий“ с репортаж на Елена Крушкова.
Гост в рубриката „Добро утро, ден“ в седмицата на духа е Васил Василев – Зуека.
Когато вкупом констатираме, че залежите от смисъл изчезват, че липсва конкуренция на духа и както казва един умен мъж - тъга с антибиотик не можеш да излекуваш... На 28 декември "Срещи"- те поглеждат към годината 2025- та! Поглеждат с геополитика Тома Томов, финансиста Светозар Гледачев и философа проф. Георги Каприев. А "Срещите" ви..
В края на годината притихваме, за да осмислим всичко, което ни е движело напред през изминалите 11 месеца. А в края на 12-тия да погледнем и в огледалото за обратно виждане, а след това да тръгнем уверени напред към началото. С уроци, надежди и жажда за новото, с което ни предстои да се срещнем. В следобедната програма на Радио Пловдив, на Стефанов..
На Стефановден подаряваме всяка песен от ефира на хората, които празнуват името си днес - Стефан, Стоян и техните производни. Пожелаваме им здраве, късмет и берекет. Историята на „имената“ е толкова стара, че датира още от първите описани случаи на използване на писменост, което означава, че имена са били използвани и много преди това. Днес..
На 27 декември църквата почита Св. Стефан. В петъчното утро ще поздравим имениците, ще ви информираме за актуалната обсттановка след екстремното време от последните дни, ще питаме защо сме оптимисти за себе си и песимисти за дължавата и ще превъртим календара назад със спомени от годината, която си отива. Чуйте - социолога Павел Вълчев от "Алфа Рисърч"..
Честита Коледа! И днес в празничния вариант на утринната програма говорим за традицията, за надеждата и вярата. На втория ден от Коледа, 26 декември, се отбелязва Денят на Бащата. Денят на бащата е празник, на който се чества бащинството и родителските грижи на мъжете. В минутите след 9 часа ще говорим за споделеното бащинство и за желаните промени..