„Приемам награда „Пловдив“ с радост и удовлетворение. Много по-важното ми е обаче, че наградата е определена за изследване в областта на хуманитаристиката. Обичайно интересът е към четива с по-масов характер, ориентирани към вкусовете на определени групи и хуманитаристиката е решително маргинализирана. Това е глобална тенденция от последните няколко деситилетия, не само за България, към обезценяване на хуманитарното знание и в този смисъл виждам като много обнадеждаващ знак това, че едно литературно изследване, влизащо в конкуренция с други четива, ориентирани към много по-широка аудитория, е оценено“. Това заяви проф. Клео Протохристова – носител на наградата „Пловдив“ за художествена литература и хуманитаристика за "Литературният 20 век - синхронни срезове и диахронни проекции".
Проф. Протохристова изрази скептицизма си към валидността на наградите в съвременната културна среда. Тя подчерта, че наградите са част от състезание, но състезателният модус на съществуване е характерен за традиционалистичните култури като древногръцката, откъдето тръгва традицията. Тази традиция се култивира в Рим и остава като тенденция и работещ механизъм до края на 18 век.
„Има ясни правила как се пишат поезия, рицарски романи, в спорта, защото майсторството – идеята за естетически идеал, е съизмерима. В съвременната култура на модерността, която е антитрадиционалистична, всичко е толкова различно, няма критерии, по които да се осъществяват реално подобни конкурси. Не съм убедена, че има критерии, по които моята книга е спечелила спрямо други книги, които са в друг жанр.“
По думите на проф. Протохристова, днес е много важно да осмислим 20 век, за да имаме по-ясна представа в какво време живеем.
„Промените не са във всички области. Ако се съсредоточим в областта на културата, ще забележим продължение на тенденции, набелязани още от края на 70-те години на 20 в., които продължават и до днес. Границите между столетията са формални, същинската граница е резултат на много различни неща. В границата между 19 и 20 в. по отношение на технологичните и научните открития, векът започва изпреварващо – още в 90-те години на 19 век. Но по отношение на културните процеси – 20 век започва едва около края на 1910-11 година – енергичната нова вълна, създала едни от най-физиономичните произведения от литературата и изкуствата на 20 век. В моята книга предлагам един конструкт, през който да бъде мислен литературният 20 век“.
На въпрос как може да бъде дефинирана съвременната култура, проф. Протохристова се позова на създаделя на структурната антропология и един от най-мощните умове на 20 век - Клод Леви Строс, според когото тя е "...булимична".
"Потресаващо е, толкова е мъдро - като започнем от буквалното тъпчене с храна, че купуваме и купуваме и после изхвърляме, през дрехите, които огромна част от хората купуват и дори един път не могат да облекат, през вещите в къщите си...блъскаме в съзнанието си от Интернет всевъзможни неща, които не можем да сдъвчем и след това ги изхвърляме... Мога само да приема това определение и да се възхитя!"
Проф. Протохристова заяви още , че не трябва да се вглеждаме в номенклатурната табела на празника, а в същността на наследството, с което сме благословени.
"Мисля този ден - 24 май като празник, който всеки носи в сърцето си. Веригата на празничното изживяване на нашите букви е неговата същина."
Чуйте цялото интервю от звуковия файл:
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..