"Идеята за това, до каква степен имаме основания да продължаваме да спорим чие е наследството на светите братя Кирил и Методий, не е идея на българската страна и на европейската хуманитаристика. Много отдавна има аргументи в подкрепа на тезата за българския характер на Кирило-Методиевия език. Важното е обаче да помислим как и доколко успяваме да промотираме и да защитим тази идея. Тя е от изключително значение за развитието на българистиката в света, от която държавата има интерес“. Това заяви проф. д.ф.н. Чоржета Чолакова – ръководител на катедра „Славистика“ в ПУ „Паисий Хилендарски“ и главен редактор на академичното издание „Славянски диалози“.
По думите й, за целта трябва да съществува държавна политика, защото едва ли има университет в света, който сам би проявил желание да изучава българистиката.
На провелата се скоро конференция, организирана от Съвета по чуждестранна българистика към БАН, участниците са успели да се убедят в „изключително добрата перспектива за развитие на българистиката в света, представена достойно от Китай до Албания“.
Проф. Чолакова подчерта, че развитието на българистиката трябва да се мисли в две основни посоки, които са взаимосвързани - университетската българистика и българистиката като научно-изследователско поле. Специалистите е важно да бъдат стимулирани, а държавата трябва да осъзнае, че трябва да бъдат създавани и добри възможности за обмен. „Всяка добра идея може да се реализира само при подходящия субективен фактор и се надявам ръководните нива, от които зависи реализацията на тези идеи, да поемат отговорност“.
В държави, които са като че ли самоизолирани, заради спецификата на езика, като Чехия, Унгария, Полша, където няма активна употреба на интернационални езици, водеща е ролята на държавата. Там се организират изключително важни и многобройни форми за промотиране на собствения език и култура, заяви проф. Чолакова.
Тя уточни, че през следващата година в Прага предстои да бъде проведен поредният конгрес на чуждоезична литературоведска бохемистика в чужбина – изключително престижен форум. В него участват не само чуждестранни, но и чешки бохемисти и става изключително продуктивен обмен на контакти, въз основа на които могат да се осъществяват различни инициативи и да се мисли за съвместни проекти.
Проф. Чолакова бе категорична, че ако не бъдат създавани от държавата обективните предпоставки за научни контакти, не могат да се очакват резултати.
„Моят призив е да се възстанови прекъснатата традиция за провеждане на конгреси по българистика, които да събират изследователи от целия свят с аргумент, че българският език се изучава навсякъде по света и не трябва да се разчита единствено на личния ентусиазъм на учените. Това да бъде работеща система за активно сътрудничество в сферата на образованието и науката, въз основа на които да се очаква и повишаването престижа на българския език и култура“.
Проф. Чолакова подчерта, че появилото се през 2004 г. списание „Славянски диалози“ – издание на ПУ „Паисий Хилендарски“, вече може да бъде намерено и в дигиталната среда.
„Направихме възможното то да стане по-достъпно от всички българистични среди, които могат да ползват българския език като език на културната и научната комуникация. Факт е, че то привлича и учени от чужбина и преводачи, редактори и автори, за да поддържат този духовен мост, чрез който единствено може да се осъществява обменът на идеи“.
Проф. Чолакова бе категорична, че в сферата на идеите между учените не съществуват проблеми и се осъществява диалог. Проблемите идват, когато тези идеи трябва да получат някаква прагматична реализация.
Чуйте повече от звуковия файл:
Министър Красимира Стоянова предлага разделяна на жп мрежата у нас на 3 лота – 1. София-Пловдив-Бургас 2. София-Горна Оряховица-Варна 3. Всички останали линии Разделението се прави с цел предстояща либерализация на жп транспорта у нас. „ Тези 3 лота не са най-ефективният начин за разделението на..
Какво се случва във Велинград, след направената втора проба на чума по овцете? Все още няма доказателства за чума, само се предполага нещо такова, БАБХ продължава да не дава никакви документи на хората! Това заяви по Радио Пловдив Йордан Мицикулев – активист на партия „Величие“ в Пазарджик. Той е сред организаторите на..
В програма "Ден след ден разговор" с професор Дойчо Димов – дългогодишен преподавател по овцевъдство и козевъдство в Аграрния университет за установеното огнище на чума във Велинградско. Проф. Димов каза, че гледа с тревога и внимание на събитие във Велинград, защото това е извънредно събитие. "Опасността там е да се ликвидират 1700 овце и това..
Очакваме средномесечните температури да са близки до климатичните норми. По отношение на валежите – очакваме те също да са нормални за декември. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Анастасия Кирилова, синоптих в НИМХ, която е изготвила месечната прогноза за декември. Най-ниските очаквани температури са между -10 и -5 градуса, а..
В програма "Точно днес" коментираме и възможните сценарии тази седмица в 51-то НС. Ще успеят ли депутатите да започнат работа по същество и да изберат председател? Темата коментираме със Свилен Трифонов , депутат от коалиция „Продължаваме промяната-Демократична България“. Трифонов в началото коментира, че всички депутати от ПП-ДБ ще подкрепят..