Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив е сред умните градове с иновации в образованието

4
Снимка: Виктория Райкова

Община Пловдив бе отличена с престижната американска награда „Smart50“ на Smart Cities Connect, Smart Cities Connect Foundation и US Ignite.

Всяка година тя се връчва на 50-те най-иновативни и трансформиращи местните общности проекти в света. Това е поредното признание, което градът ни получава за успешната дигитализацията на образованието.

Кандидатурата на Община Пловдив бе фокусирана върху внедряването, ползите и успехите на метода „1:1“ в общинските училища. Отличният проект е втори етап от внедряването на облачни технологии във всички училища. В паралелките „1:1“ всеки ученик и учител разполага с персонален лаптоп, и в класовете няма учебници и тетрадки и целият учебен процес - материали, работата в клас, домашни, групова работа и други, се осъществяват в защитена среда във виртуалното пространство

„Тази награда е голямо признание за общинските политики в областта на образованието, за самите училища и най-вече за учителите.“, коментира заместник - кметът Стефан Стоянов. Той допълни, че проектът „1:1“ обхваща 21 класа в 9 училища като на есен се очаква паралелките да са вече над 60 в повече от 15 училища, подчерта Стефан Стоянов.

Наградата „Smart 50 Awards2021“ отразява 50-те най-добри проекта за умни градове през годината като отличава постигнати реални резултати в местните общности. Компания в международната класация на Пловдив правят Токио, Сан Франциско, Канзас, Тампа, Хонконг, Монреал, У̀мео, Хайфа и други градове от САЩ, Канада, Германия, Швеция, Китай, Чили, Япония, Израел и Испания.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Полицаи стреляха по автомобил-беглец заради фентанил

Полицаи от Пловдив преследваха софийски автомобил по време на акция срещу разпространението на фентанил, съобщиха от МВР.  Акцията е проведена след получаването на оперативна информация за разпространяване и трафик на 300 грама фентанил.  Около 14.15 часа полицейски екип на Шесто РУ е подал сигнал за спиране на лек автомобил, но шофьорът не се е..

публикувано на 24.07.25 в 19:03

Пловдивският Обс дари 10 000 € на Български културен клуб в Битоля

Общинският съвет единодушно реши да дари 10 000 евро от бюджета на Пловдив, с които финансово да се подпомогне дейността на Български културен клуб „Една роза“ в Битоля, Република Северна Македония.  Общинските съветници от ППГОС „Съединени за Пловдив“, които са вносители на предложението бяха заложили първоначално сума от 5000 евро като..

публикувано на 24.07.25 в 15:48

По- високите такси за строителни разрешения в Пловдив са вече факт

С до 140%,  се увеличават таксите за издаване на строителните разрешения в Пловдив. Предложението на заместник-кмета Хакъ Сакъбов за изменение на Наредбата за определеянето и администрирането на местните такси и цени на услугите в Община Пловдив беше подкрепено от 40 съветници, осем се въздържаха.  С днешното решение за разглеждане, одобряване и..

публикувано на 24.07.25 в 14:06

Пловдивският Обс не даде зелена светлина за фонд „Благоустрояване“

След бурни дебати, които продължиха близо 2 часа, Общинският съвет не прие предложението за създаването на фонд „Благоустрояване“, в който трябваше да постъпят 60% от средствата от всички такси за строителни разрешения. Парите трябваше да се предоставят на районните кметства за реализиране на инфраструктурни проекти.  За предложението гласуваха..

публикувано на 24.07.25 в 13:25

БАБХ забрани изкупуването на овче и козе мляко в Пловдивска област

Българската агенция по безопасност на храните прилага допълнителни мерки, насочени към ограничаване на разпространението на шарката по дребните преживни животни.  Със заповед на изпълнителния директор на БАБХ се въвежда забрана за изкупуване на сурово овче и козе мляко от територията на област Пловдив.  За да бъдат  подпомогнати засегнатите..

публикувано на 24.07.25 в 13:16