Главен асистент д-р Мария Ивановска от Катедрата по микробиология и имунология при Медицински университет – Пловдив спечели най-престижната награда за наука в България – Голямата награда „Питагор” за млад учен.
Тя e автор е на изследване, което намира клинично приложение за диагностика на остър и хроничен стрес и промените, които настъпват в имунната система. Изследването е проведено в рамките на три години. Изготвен е алгоритъм на поведение при остър и хроничен стрес.
" Този алгоритъм вече намира приложение при изследване на хора, дори и на такива, които имат и стресиндуцирани заболявания като тревожни разстройства, депресия и други. Започва се с изследване на психоемоционалното състояние, въпросник на Коен за оценка на стресовото състояние и други", обяснява младият учен.
Д-р Ивановска защитава и дисертация на тема имунологична реактивност при остър и хроничен стрес и работи активно в тази сфера.
„Мечтите се сбъдват” – каза Мария Ивановска и призова младите хора да се занимават повече с наука. Тя допълни, че това е изключителен успех както лично за нея, така за МУ и Катедрата по микробиология и имунология.
Наградите са една от основните дейности в Националната стратегия за развитие на научните изследвания 2017-2030 за стимулиране на учените към значими научни постижения и реализация на резултатите от фундаменталните и приложни научни изследвания.
Престижните отличия се връчват от 2003 година за постижения в областта на науката и технологиите. Победителите се определят от авторитетно жури, съставено от предишни носители на наградата. Тази година журито с председател проф. Костадин Костадинов отличи учени, млади таланти и добри екипи в областта на науката в общо 6 категории.
Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев. Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..
Издателство "Нитон" подготви за печат първата книга за Васил Левски за деца, издадена през 1924 г. Книгата е може би едно от най-докосващите и достоверни четива за Васил Левски, създадено за българските юноши и родители. Автор е Данаил Кацев - Бурски, български писател, краевед, публицист. Книгата излиза със заглавието "дякон Игнатий. Васил Иванов...
Решенията на съда не се коментират, а се изпълняват – така председателят на Общинската избирателна комисия в Пазарджик Антони Върбев коментира касирания от ВАС избор на общински съветници в града. В хода на делото бяха отворени за повторно преброяване чувалите в 52 секции. При отварянето им бе установено, че в голяма част от проверените..
„Днес се очаква да се разгледа мярката за неотклонение на варненския кмет Благомир Коцев, тоест днес се очаква да се получи обрат в решението на Софийския съд. Затова причината е друг обрат, от вчера, който може да е началото на процес с непредвидими последици. Става дума за отказ от показания на основния свидетел срещу Благомир Коцев. Изглежда..
Проф. Тоньо Шмилев, един от доайените на българската педиатрия, обяви чрез фейсбук кампания в защита на българския лекар. „ Нека обществото да види, че ние сме мнозинство и че не желаем да бъдем хулени и обвинявани в грубо отношение към пациентите си. Искаме да работим спокойно, за да бъдем наистина полезни. Който ме познава знае, че аз стоя..