Повод за думите на Андон Балтаков е разговорът за независимостта, включително и финасовата, от която се нуждаят обществените медии. Той припомни, че те са недофинансирани от 10-12 години, а в последната година им бяха отнети и вече гласувани финансови средства, с което е подложено на изпитание управлението и работата им.
837 400 лева, които бяха взети от бюджета на радиото за тази година Балтаков определи като „финансова тегоба за бюджета на БНР“ и припомни, че ако не се бяха намерили механизми за компенсиране, щеше да пострада не само радиотото, но и слушателите, и обществото.
„Новият закон трябва да постави рамката, мисията, какво е БНР в частност, как се финансираме и какво трябва да финансира обществото, позволена ли ни е и каква комерсиална дейност...Трябва много по- дълбока промяна, а не просто да се пипнат 7-8 члена в сегашния закон, което ще е поредната кръпка върху парцалената топка, която е Законът за радиото и телевизията".
Според Андон Балтаков съществен днес е разговорът за това в каква ситуация функционират обществените медии, какво е обществена медия и да се зададе ясна мисия, на базата на която те да се финансират. "Разходите им да бъдат оценени така, както пазарът диктува, а не така, както някое постановление на МС казва".
БНР е езключително мощна културна и информационна институция, която създава 11 ефирни програми, създава и дигитално съдържание, има развита кореспондентска мрежа в чужбина, има шест музикални състава.
"Ние сме изключително богата банка от съдържание", подчерта генералният директор и допълни:
"Въпросът е обществетото да не приема радиото като даденост. Ние сме колкото силна и стабилна, толкова и крехка система и от тук нататък обществените сили трябва да се задвижат, за да изградят точно тези предпазни механизми, от които едно общество има нужда, за да не допуска една институция като БНР да пострада".
"Най-хубавото в българското национално радио е нашата ДНК, на нас свободата ни е закодирана", каза в заключение Андон Балтаков, описвайки усилията на всички работещи да пазят достойнството и паметтта и да развиват инстутицията.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.
С демонстрации на оказване на първа помощ на пострадали, обучение по основни техники и указания за действия и реакции при извънредни ситуации в Пловдив бе отбелязан Световния ден на парамедика. Спасители и доброволци от различни градове на страната разговаряха с възрастни и деца за добротворчесвото, за призванието да помагаш на попаднал в..
За поредна година родители на седмокласниците избират центровете за по-сигурно , за да подадат документи за кандидатстване в 8 клас. "Първите желаещи да кандидатстват бяха пред СУ „Цар Симеон Велики“ в 07:45 часа", каза директорът Руси Баташки. Той отчете, че повечето деца и родители вече подават онлайн документите за прием в желаната..
Финансовите министри от Европейския съюз и Европейският парламент гласуват окончателното приемането на еврото в България. Освен регламент за фиксирането на курса на лева спрямо еврото, те ще приемат още два законодателни акта - решение и регламент на Съвета за приемането на еврото в България от първи януари 2026 година. Преди няколко месеца..
Ползата от безплатните лекарства за деца до 7 години ще е малка за родителите, тъй като до момента се говори в позитивния лекарствен списък да бъдат включени само антибиотици. Това коментира д-р Костадин Сотиров, председател на регионалната структура на Сдружението на общопрактикуващите лекари. По думите му това ще създаде..
СУ „Георги Бенковски“ в Бенковски предлага на учениците след 7. клас възможност за модерно професионално образование чрез специалността „Мехатроника“. Тя е мултидисциплинарна област, която обединява механика, електроника, автоматизация и програмиране. Обучението в СУ „Георги Бенковски“ е съобразено с нуждите на компаниите, позиционирани в..