Преди броени дни Европейският парламент прие новата програма на ЕС за културния и аудиовзуалния сектор, позната с името „Творческа Европа“. Защо тя се превъръща в най-големия досега ангажимент за култура в постковид условията в общността и как я очакват хората на изкуството? Разказваме в рубриката „Рестартирай Европа“
Културният сектор в условията на COVID-19
По данни на Комисаря по иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Мария Габриел в ЕС в културния сектор са ангажирани над 8 милиона души. Сред тях е Мирослава Кацарова – артист на свободна практика и създател на „Пловдив джаз фест“, един от емблематичните музикални форуми под тепетата. Творците претърпяха сериозни щети заради ковид-ограниченията през последната година, споделя Кацарова: “Ние музикантуите перманентно сме в криза. Но сега беше много ускорено и травматично за тези, които пртекъснахме концертите“.
Фокус на новата "Творческа Европа"
Значението на културата за съвременното общество и особено възстановяването на творците от COVID-ограниченията стават причина инвестициите в култура да се увеличат почти двойно в новата програма „Творческа Европа“. На 19 май Европарламентът гласува в сектора да се вложат около 2,5 милиарда евро или почти два пъти повече от предходния четири годишен бюджет.
Директорът на Бюро „Творческа Европа“ Камен Балкански обяснява: „Това, което досега имахме, бяха 2 подпрограми – Култура и Медия. Първата ориентирана към всичко в творческия сектор, с изключение на филмовата индустрия. Подпрограма Медия пък - тъкмо концентрирана върху нея. Очаквам тук да има много голямо развитие на всичко, което се случва извън класическото снимане на филми – виртуалната реалност, видеоигрите и новите платформи, в които се разпространяват филмите и цялото аудио-визално съдържание“.
Новата програма ще подкрепя и усилията на културния сектор да стане по-зелен, по-цифров и по-приобщаващ. Ще се подкрепя още съвременната музика и музиката на живо, ще се насърчават жени-творци, подчертават се и по-високите нива на съфинансиране за малки по обем проекти.
Мирослава Кацарова посреща всичко това с оптимизъм, но се надява кандидатстването да не отказва творците заради прекомерна бумащина: „Трябва да се направят такива CALL-ове, с такъв тип документи, които да са взъможна и за артисти, фокусирани повече върху творчеството, отколкото върху администрацията. Защото моята практика показва, че това е причина артистите да се отказват да кандидатстват да бъдат защитени. Но сега, ако всичко това е преразгледано, артистите ще бъдат поставени на едно ново ниво.“
За първи път могат да кандидатстват масмедиите
За първи път в програмата „Творческа Европа“ се дава възможност да кандидатстват с проекти и масмедиите.
„Говорим за медийна грамотност, плурализъм, свобода на печата и качествена журналистика – тази подпрограма ще е с не много голям бюджет, но предполагам, че ако има интерес, ще има новио развитие в тази посока, нови бюджети“ – коментира Камен Балкански.
За да бъде осигурен плавен преход от предишния програмен период, новата програма „Творческа Европа“ влиза в сила от 1 януари 2021 г. Очаква се обявите за кандитатстване да бъдат отворени в началото на месец юни.
Репортаж по темата може да чуете в звуковия файл.
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..
Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..
Георги Стоилов, който оглавяваше предприятието „Организация и контрол на транспорта“ в община Пловдив е подал оставка и тя е приета от новия ресорен заместник – кмет Ерол Садъков. "Напускам по лични и професионални причини", каза пред Радио Пловдив Стоилов. Той не отрече един от професионалните му мотиви да е назначаването на Садъков, но..
Не е изненадващо това, че президентът Румен Радев повторно сезира Конституционния съд (КС) за промените в основния закон, извършени от 49-то Народно събрание, това се очакваше. Това заяви в програма "Точно днес" политологът проф. д-р Александър Маринов. Според него е очевидно, че вече не са възможни временни и дори технически решения за съставяне..
В Пловдив се провежда двудневен семинар "За нашата обща цел" посветен на сътрудничеството между медицинската гилдия и общността "Анонимни алкохолици", в помощ на страдащите от алкохолна зависимост. В програма "Точно днес" говорим по темата с д-р Иван Добринов , психиатър. Събитието е в пловдивския хотел „Пълдин Кооп“, бул. „Цар Борис III-ти..