Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Габриел открива възстановената сграда на ТУ

| обновено на 29.05.21 в 10:29

Днес  официално се открива открита възстановената част от сградата на III -ти корпус на Техническия университет –филиал Пловдив. Сградата е паметник на културата и е известна в миналото като Френския девически колеж.

Обновяването й е в рамките на проект за изграждането на Центъра за компетентност "Интелигентни мехатронни, eко- и енергоспестяващи системи и технологии" по Оперативната програма "Наука и образование за интелигентен растеж . Сградата е ремонтирана за 2.2 милиона лева, а оборудването на центъра е на стойност 9 .8 милиона лева.

Партньори по проекта са Техническите университети в София, Габрово, Варна, Софийският университет “Св. Климент Охридски”, Институтите по роботика и по електроника на БАН, както и Централната лаборатория по приложна физика на Академията. 

На откриването  присъства и българският еврокомисар Мария Габриел. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Седмицата започва с мъгли, облаци и валежи

Днес преди обяд в равнините и котловините ще се задържи мъгливо или с ниска облачност. Облачността над по-голямата част от страната ще се увеличи и на места ще има превалявания от дъжд, който вечерта и през нощта срещу вторник във високите полета, Предбалкана и североизточните райони ще преминава в сняг.   Над северозападните райони от..

обновено на 03.02.25 в 07:28

Отбелязваме Зимен Симеоновден

Православната църква почита днес паметта на свети Симеон Богоприимец и на Света Анна. Според легендата Симеон бил един от 70-те преводачи на старозаветния текст на Библията от еврейски на гръцки, които египетския цар Птоломей ІІ Филаделф (285-246 г. пр.Хр.) назначил. Според фолклорната традиция днес е зимният Симеоновден. Лятното..

публикувано на 03.02.25 в 07:20

Започва ремонт на републикански път до село Труд

Започва реконструкцията на пътя,   който свързва Пловдив със  селата Строево – Красново – Кръстевич. Първата копка ще бъде направена в местността "Висината" в землището на Труд.  В края на миналата година Министерството на регионалното развитие и благоустройството отпусна средства за дофинансиране на инфраструктурния проект, който свързва два..

публикувано на 03.02.25 в 06:57

Раковски отбелязва 59 години от обявяването си за град

59 години от обявяването си за град отбелязва днес Раковски. От 13 часа тържествено ще бъде открит релеф на град Раковски на площад "България".  Вечерта от 18.30 ч. ще има празничен концерт в Народно читалище "Св. св. Кирил и Методий".  Град Раковски е създаден през 1966 година чрез сливането на три села – Генерал Николаево,..

публикувано на 03.02.25 в 06:27

Църквата чества Сретение Господне

Днес православната църква чества един от големите християнски празници - Сретение Господне. С особена тържественост той напомня, че в 40-я ден от рождението му Христос бил занесен в храма от родителите си.  Там Богомладенецът бил посрещнат от праведния старец Симеон и пророчица Анна като спасител на света. По стар обичай и днес новородените деца на..

обновено на 02.02.25 в 09:06