Предстоящо закриване на Районния съд в Панагюрище и превръщането му в териториално поделение на паразджишкия Районен съд предизвика протест днес следобед в града. Преди това и Висшият адвокатски съвет излезе с декларация, която критикува избрания от Висшия съдебен съвен модел на организация на съдилищата в страната. Според адвокатите планираната съдебна реформа няма да направи правосъдието нито по-бързо, нито по-евтино, нито по-достъпно, а напротив-ще го отдалечи от гражданите.
"Всеки съдебен район изисква индивидуален подход, защото в него се натрупват множество фактори-характера на населението, неговата осведоменост и възможност да търси защита по адекватен начин, материалният му статус, който му позволява да пътува или пък няма достъп до подходящ транспорт".
Това каза правният експерт Иван Брегов. Той е част от екип на Института за пазарна икономика, който е правил изследване за начините, по които да се реформира съдебната карта на България.
"Хората в Панагюрище може би с право протестират, защото все пак това е индустриален център на България. Има обаче и отсрещните аргументи, които трябва да отбележим. Панагюрският районен съд е най-ниско натовареният в целия съдебен окръг на Пазарджик. Той е сравнително близо-на под 40 минути път до областния център и съответно е по-благоприятстван от Велинград и Пещера, които са нагоре в планината. И ако трябва да противопоставяме значението на един районен съд спрямо друг - а това неминуемо ще се случи, може би конфликтната точка ще е Пещера или Панагюрище", прогнозира Иван Брегов.
"Ние все пак трябва да приемем, че българското население намалява и то драстично. Това показва, че трябва да се намалява държавната администрация, да се намаляват и разходите за съдебната власт," добави той.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..