Като "нещо много позитивно, насочено и към учителите, и към учениците" определи безплатните почивки в рамките на седмица Юлиян Петров, председател на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа".
Тридесет хиляди ученици от I до XI клас ще летуват една седмица в български курорти на пълна държавна издръжка, предвижда новата Национална програма „Отново заедно“, която е разработена от Министерството на образованието и науката (МОН) и ще се реализира съвместно с министерствата на финансите и на туризма.
Летният отдих ще бъде в малки групи при спазването на всички противоепидемични мерки. Пътуванията ще се осъществят след края на учебната година.
Държавата ще покрие разходите за транспорт, настаняване, храна, социална програма и застраховки както на децата, така и на придружаващите ги учители. Почивките ще се организират съгласно съществуващата „Наредба за детските и ученическите туристически пътувания с обща цена в страната и чужбина, инициирани от институциите в системата на предучилищното и училищното образование“.
В момента се прецизират правилата, по които ще могат да почиват това лято учениците и учителите. Нашето предложение е водещият критерий да бъде социалният. Все още обаче не е имало разговор на национална ниво по темата, посочи още той и допълни, че педагогическата колегия на всяко училище трябва да определи кои деца да се възползват от ваучерите.
"Надяваме се, че в годината на пандемията тази програма за летни лагери ще помогне на учениците да наваксат своята социализацията и да подобрят някои свои дефицити в общуването", каза Петров.
Ако към програмата за безплатно летуване има много голям интерес, тя може да бъде дофинансирана от различни източници, смята още лидерът на синдикат "Образование".
Не се знаят и условията за почивка на учителите по тази програма, тя трябва да е достатъчно атрактивна финансово. Това все пак си е работа за учителите, посочи Юлиян Петров.
Ако почивките тръгват от 1 юли, регламентът за избор на децата трябва да е готов до ден - два.
Цялото интервю на Неда Велкова с лидера на синдикат "Образование" Юлиян Петров е в прикачения файл.
След горещите юлски дни август започва с нормална температура за сезона и се очертава да е с максимални температури между 32 °- 36°, коментира в програма "Точно днес" проф. Георги Рачев, климатолог и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски". Според него за района на Пловдив не се очакват големи горещини, поне до голяма Богородица. " За района на..
Очакава се на предстоящата сесия на Общинския съвет в понеделник да бъде гласувано предложението на групата на „Продължаваме промяната – Демократична България“, което цели да въведе ред в ползването на електрическите тротинетки в Пловдив. Проектът за наредба беше публикуван за обществено обсъждане още юни. Пет години след като държавата..
За девета поредна година националният туристически поход „Последният път на Хаджи Димитър“ ще премине по стъпките на войводата и ще пресъздаде последните дни от живота му. Инициативата е посветена на 157 години от смъртта на революционера и загиналите за българската свобода. Тридневеният поход започва от днес с маршрут от връх Бузлуджа през..
В Блъгария липсва превенция, както и адеватна техника за гасене на пожари, казав предаването "Точно днес" доц. Момчил Панайотов. Той е преподавател по “Дендрология” в Лесотехническия университет, занимава се активно с проучвания на планински гори и е един от авторите на “Оценка на риска от стихийни пожари в България”, изготвен по поръчка на..
В международния ден за борба с трафик на хора говорим за проблема и неговите измерения. Националната телефонна линия за борба с трафика на хора отчита увеличение на сигналите за незаконна миграция. Тревожен е и ръстът на случаите, свързани с непълнолетни. Според Диана Китова, мениджър на Националната телефонна линия за борба с трафика на хора,..