Над 4000 ще са участниците в Народен събор Пловдив, който се открива тази събота в парк „Лаута“. На шестото издание за два дни ще се включат фолклорни ансамбли, гайдарски състави, оркестри от цялата страна.
„Достигаме по мащаби Роженския събор, много е важно да създаваме и този вид културни оазиси за пловдивчани“, каза кметът на Тракия Костадин Димитров. Той акцентира и над подготовката - събитието да се проведе при спазване на всички противоепидемични мерки, спазване на дистанцията и всички маси са на 2 метра разстояние. Работното време ще е от 10 до 23 часа.
Организаторите Димитър и Петя Михови разказаха, че на двете сцени ще се включат фолклорните ансамбли „Тракия“, „Дилянка“, „Седенчица“, също СТА „Пълдин“. Главни хореографи на фестивала ще бъдат ръководителите на танцов клуб „Пост Арт“- Пловдив, които ще покажат автентична фолклорна носия на 100 години. Тя е от района на Стара Загова, има колекционерска стойност. Предвиден е концерт на оркестър „Тракийско настроение“ и сестри Диневи.
Включена е голямата занаятчийска улица на разстояние от 1 км. Традиционната хоротека на открито в събота ще трае пет часа, от 18 до 23 часа. Участват ансамбли и изпълнители от Момчиловци, София, Стара Загора, Асеновград, Карлово, Сопот, Севлиево и др.
На последния събор, през 2019 година присъстваха близо 60 000 души, съобщиха организаторите. Паркирането е синхронизирано с полицията, като ще се осъществява по бул. „Санкт Петербург“ след спирката на Локомотив. Апелът към водачите е да се шофира внимателно, за да няма инциденти.
Образователната програма на изложбата „История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024“ в галерия "Капана" продължава и тази седмица. От 15.00 часа днес в галерията ще се проведе и първият кураторски тур в изложбата. Кураторът Пламен В. Петров ще води публиката в експозицията, разкривайки някои от скритите..
Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..
Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..
„Корени и светила“ на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери. Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан. Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..
Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..