Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Два тежки инцидента на военни маневри в Чешнегирово

| обновено на 03.06.21 в 16:27

Двама военнослужещи са пострадали тежко при тренировъчни занятия снощи в Чешнегирово,  съобщи служебният министър на отбрата Георги Панайотов. 

Това се е случило по време на редовни парашутни скокове, водени от Съвместно командване на специални операции, в които участват курсанти от НВУ във Велико Търново. Пострадалият обаче не е участвал в парашутни скокове, а помагал на колегите си.

При скок с парашут един от десантчиците се приземил в короната на дърво. Тогава курсантът се спуснал да помогне, като част от спасителния екип. При свалянето от дървото на парашутиста се е отчупил дебел клон, който рухнал върху главата на курсанта. Той е получил тежка черепно-мозъчна травма и веднага е бил откаран за операция в УМБАЛ "Пловдив".  След хирургическата интервенция състоянието му е стабилно, но все ощ има риск, обясни военният министър. 

Същевременно, падналият в клоните парашутист също е пострадал - със счупен на няколко места крак, но той напълно ще се възстанови, добави министър Георги  Панайотов.

Това е втори инцидент при военни маневри в Чешнегирово. Предишният бе по време на въздушно-десантното учение „SWIFT RESPONSE 21”.  На 11 май американски военни, част от учението, влязоха с оръжие в цех на частна фирма и стресираха работниците, насочвайки автоматите си към тях.  За случая се разбра дни по-късно. Последва и извинение от Посолството на САЩ у нас, а МО пое ангажимент да заплати за нанесени щети на собственика на производството, ако има такива.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Кола в насрещното в Пловдив

Пловдивчанин бе заснет да шофира в насрещното движение по моста на Марица до УХТ в посока гарата.  Не е ясно откъде Маздата с пловдивска регистрация се е включила в платното, което отива към Кършияка, но от видеото, публикувано в социалните мрежи се вижда, че колата се включва в движението на кръстовището на "Шести септември" и "Васил Априлов"...

публикувано на 28.10.25 в 16:41

Тодор Парушев застава начело на полицията в Стамболийски

Със заповед на министъра на вътрешните работи на длъжност началник на РУ-Стамболийски временно е преназначен гл. инспектор Тодор Парушев.  Припомням, че преди месец началникът на Районното в Стамболийски Венелин Костов беше преназначен за шеф на РУ-Шабла. Той замени на поста Ангел Керпиев, освободен няколко месеца след убийството на 24-годишния Димитър..

публикувано на 28.10.25 в 14:26

Подписаха договора за новия завод за барут и боеприпаси в Сопот

Споразумение за изграждане на Завод за барут и боеприпаси подписаха днес в Министерския съвет германското дружество Райнметал и ВМЗ-Сопот. Инвестицията е за над 1 милиард евро и ще бъде най- голямото индустриално предприятие у нас. Ще бъдат разкрити 1000 работни места. Очаква се новият завод да бъде изграден в следващите 14 месеца.  Договорът..

обновено на 28.10.25 в 13:39

8 000 лв. гаранция заменя домашния арест на Мирослав Беляшки

Апелативен съд - София измени от домашен арест в парична гаранция мярката на бившия директор на териториалната дирекция на Агенция „Митници“ в Пловдив Мирослав Беляшки.  Беляшки беше задържан в края на април при специализирана полицейска операция. Той бе два месеца в ареста, като през юли съдът уважи молбата му за изменение на наложената мярка за..

публикувано на 28.10.25 в 13:38
Мюмюн Искендер

Отложиха делото срещу отстраняването на кмета на Минерални бани

Пловдивският апелативен съд отложи за 4 ноември делото, образувано по жалба на кмета на община Минерални бани Мюмюн Искендер срещу отстраняването му от длъжност от Окръжния съд в Хасково.  Отлагането бе заради отсъствието на адвоката на Искендер Димитър Георгиев заради заболяване.  Съдът наложи глоба на юриста в размер на 1000 лева.  Пред..

публикувано на 28.10.25 в 12:54