Какви предимства дава европейският цифров сертификат?
След постигнатото между Европейския парламент и Съвета политическо споразумение от 20 май относно регламента, уреждащ сертификатите, вече работи технологичният гръбнак на европейската система. Създаден само за два месеца, порталът на ЕС дава възможност за проверка на елементите за сигурност, съдържащи се в QR кодовете на всички сертификати. Така гражданите и държавните органи могат да бъдат сигурни в истинността на сертификатите. По време на проверката не се обменят или запазват лични данни. Със старта на портала завършва подготвителната работа на равнище ЕС.Регламентът ще започне да се прилага от следващия месец. Българският евродепутат Емил Радев подчерта, че е много важно да не се бърка цифровото удостоверение на ЕС за Covid-19 с паспорт.
„Това е удостоверение, което нито ви трябва за да се идентифицирате при пътуване. Нито ще ви бъде изисквано като документ за самоличност. Сертификатът не е условие за пътуване. Ако го нямате обаче, ще трябва да изпълнявате изискванията на страната, в която отивате. Например може да се наложи да останете в карантина. Цифровото удостоверение на ЕС за Covid-19 ще помогне за безопасното пътуване в Европа по време на пандемията“, подчерта Емил Радев.
В България европейски цифрови сертификати се издават от Регионалните здравни инспекции, общопрактикуващите лекари и центровете, където се поставят ваксини. За улеснение на хората със стари удостоверения, се дава възможност те да бъдат подновени без електронен подпис на сайта на Националната здравно-информационна система. Главният секретар на РЗИ-Пловдив доктор Сийка Димчева обясни и повече за европейския цифров сертификат срещу Ковид-19:
„Другото хубаво, което е направено с тези сертификати е, че те са в три различни варианта. Единият вариант на сертификат, е когато е приключила ваксинацията изцяло. Това е приложение 1. Приложение две е цифров сертификат, при който не е завършена имунизацията. Това е много ценно, защото имаме граждани, които се имунизират в България, но след това им предстои заминаване в чужбина, където учат или работят и където те могат да получат следващата си доза от ваксината в установените в кратката характеристика на ваксината срокове. Третият е вариант е за ваксинираните с първа доза от „АстраЗенека“, които искат да се възползват от възможността, след изтичане на 84 дни, да бъдат ваксинирани с РНК ваксина, за да завършат ваксинацията. Тоест – съществуват три варианта на сертификати, с което считам, че максимално се облекчава правото на хората да бъдат ваксинирани на различни места, без да създава това затруднение“, обясни доктор Димчева.
Евродепутатът Емил Радев обясни, че държавите членки ще трябва да признават всички ваксини, които имат одобрение от Европейската агенция по лекарствата:
„По усмотрение всяка държава ще има право да разширява този списък. Ако сте ваксинирани с ваксина, която не е одобрена все още от Европейската агенция по лекарствата, ще трябва да проверите дали в страната, в която пътувате, приема тази ваксина на равни начала с другите, които имат одобрение на европейско ниво“, обясни още Радев.
Регламентът ще започне да се прилага от 1 юли, като за държавите членки, които се нуждаят от допълнително време, е предвиден шестседмичен период на постепенно въвеждане:
„Удостоверението ще бъде налично на територията на целия ЕС от 1 юли и издаването му ще бъде безплатно. Системата ще продължи да действа 12 месеца. Тя ще обхваща всички 27 страни от ЕС, Исландия, Норвегия и Лихтенщайн и ще бъде издавана от националните органи. Информацията ще се съхранява под формата на QR код. Можете да покажете този код и в електронен формат, например на вашия смартфон или на хартиен носител. Той ще бъде сканиран, когато се минава граница.“, обясни още Радев.
Зеленият цифров сертификат обаче не гарантира автоматично преодоляване на ограничения, свързани с Covid-19.
„Важно е да се отбележи, че при изключителни случаи, например при внезапна поява на нов вариант на коронавируса, всяка държава членка в ЕС ще може да въведе ограничения, дори за притежатели на удостоверения“, обясни българският евродепутат.
Комисарят по въпросите на правосъдието Дидие Рейндерс заяви, че Цифровият сертификат на ЕС за COVID дава на европейските граждани общ инструмент в помощ на възобновеното свободно и безопасно движение. Той убедително показва технологичното лидерство, постигнато от Европа при пълно зачитане на защитата на данните, обхващане на всички хора и пропорционалност.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..