Започва Made аt the Academy - фестивал на изкуствата в АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ - Пловдив. Днес и утре ще се състоят изложби и концерти на възпитаниците и преподавателите на академията.
Документална изложба "Архитектурното богатство на Академията" ще бъде открита от 18 часа на Римския стадион.
Тя е дело на проф. д-р Галина Лардева и доц. д-р Александър Гьошев. На мобилни конструкции се представя историята на сградите, в които се помещават днес специалностите на академията – прочутото Жълто училище, Централната сграда, разположена непосредствено до античния театър, дело на една от първите жени архитектки в България - арх. Винарова, красивото Славейково училище, в което е преподавал П. Р. Славейков, Зеленото училище, сградата на ул. „Съборна“, дело на арх. Йосиф Шнитер и др.
„Тя е един много съществен фокус от целия фестивал, тъй като няма друга образователна институция, която да обитава толкова колоритни и изпълнени с история сгради, както нашата академия. В тази изложба всъщност представяме историята на сградите, в които сега е академията“, каза в предаването "Точно днес" професор Лардева.
Два часа по-късно, в 20.00 ч., също на Римския стадион Академичният оперен театър с художествен ръководител доц. Пламен Първанов ще има премиера пред пловдивска публика на оперетата „Ба-та-клан“ на Жак Офенбах с диригент Алия Хансе и режисьор Ивайло Михайлов.
На следващия ден - 9 юни, от 18.00 ч. залите за временни експозиции на Градската художествена галерия на ул. „Княз Александър I Батенберг“ № 15 отворят врати за представителната Годишна изложба на факултет „Изобразителни изкуства“ на Академията, в която се представят всички специалности: Графичен дизайн и фотография, Педагогика на обучението по изобразително изкуство, Сценография, Фотография, Дизайн на облеклото, Стенна живопис, Живопис, Графика, Скулптура и др.
Както всяка година ще бъдат обявени отличените студенти в ежегодния студентски конкурс.
Същата вечер от 20.30 ч. Академията събира пловдивчани и гостите на града на Античния театър за кулминацията на фестивала - Представителния концерт „Академията кани Пловдив“ с участието на Хор на студентите, Ансамбъл съвременни танцови техники, Академичния народен хор, Академичен фолклорен ансамбъл, Академичен народен оркестър, Академичен смесен хор „Гаудеамус“, Студентска поп и джаз формация при АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев", Интро квартет, Борислав Ясенов квартет и много други изпълнители.
Тази музика е на един почти неизвестен за широката публика композитор, но иначе безкрайно известен мислител - Фридрих Ницше, филолог, философ, писател. Освен като композитор, в България той не е особено известен и като поет, макар че и философията му се състои от много поезия. Преди около век негови стихове превеждат Пенчо Славейков и Гео Милев. Но ето..
Тази събота чрез издателят Валентин Марков в "Срещите" гостува голямата дама на Русия - Елена Рьорих. Философ, изследовател, писател. Дамата, която изрече думите:"Омразата никога не се унищожава от омраза. Само доб, такъв е вечният закон". И още една нейна поръка:" Есмихнете се на трудностите по пътя си. Гарантирам ви, че ще спечелите". Слушайте..
Днес от 18:00 часа в Народна библиотека „Иван Вазов“ ще се състои изложба търг под надслов „В помощ на парка“. В експозицията ще бъдат подредени живописни платна от пленера „Творците“, а организатор на събитието е Ротари клуб Пловдив – Пълдин. В търга ще бъдат включени картини на известни пловдивски творци като Ели Станчева, Маргарита..
Тази вечер в Етнографския музей в Пловдив ще бъде представен поетичният сборник „Рецитал край каменната маса“, събрал творби на три поколения поети от фамилията Левчеви - Любомир, Владимир и Боян. Техни стихове ще прочетата актьорите Руси Чанев и Валентин Ганев. Книгата е лиричен триптих и е разделена на три цикъла - Любов, Свят и Бог - теми,..
Алианс Франсез представя специална изложба от творби на Лили Кючукова. Тя е „В чест на Лотрек” и е вдъхновена от големия френски художник пост импресионист Анри Тулуз Лотрек, от чието рождение се отбелязват 160 години. Творческото наследство на Тулуз-Лотрек включва около 600 картини, около 330 литографии , 31 плаката, 9 гравюри „..