Тя уточни, че това е необходимо, защото с напредване на ваксинационния процес техният брой ще намалява, а за момента не е разрешено ваксинирани преболедували да даряват плазма.
"Ако поне 1% от тях отидат да дарят плазма през следващите два-три месеца, има шанс депото от реконвалесцентна плазма на Националния и районните центрове по трансфузионна хематология да бъде попълнено, обясни д-р Михайлова.
По думите й на този етап реконвалесцентната плазма е единственото етиологично средство заедно с ремдесивира, доказало своята ефективност в лечението на коронавирус.
Според ЕК реконвалесцентна плазма, богата на антитела, прелята в ранната фаза на заболяването, е най-ефективното средство за намаляване на смъртността. Поради тази причина е и препоръката на ЕК страните-членки да създадат национална банка от реконвалесцентна плазма. В тази връзка е и кампанията на сдружението за дарителство на плазма, подкрепена и от БНР.
Д-р Михайлова припомни, че критериите за даряване на плазма остават същите. В Кръвния център в Пловдив може да се дарява и без наличие на ПСР, докато в другите центрове се изисква документ за тест или, че си преболедувал.
"Призовавам хората, които отговарят на тези изисквания и искат да направят добро, да позвънят в Кръвния център в Пловдив и да дарят кръвна плазма. Така ще помогнат на трима души", каза д-р Михайлова.
Тя припомни ситуацията от преди няколко месеци, когато имаше дефицит, а е можело да се спасят човешки животи.
Д-р Михайлова допълни, че се надява в скоро време да има разрешение дарители да бъдат също така преболедували и ваксинирани. Това вече е практика в някои европейски страни. От сдружението е изпратено второ писмо до служебния здравен министър с питане дали това ще се промени и у нас.
"Дарителството е вътрешна потребност. Тя се възпитава. Много хора искат да бъдат дарители и го правят. Това е доброволен акт на милосърдие и човешка солидарност", заключи д-р Михайлова.
Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях. След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..