Тя уточни, че това е необходимо, защото с напредване на ваксинационния процес техният брой ще намалява, а за момента не е разрешено ваксинирани преболедували да даряват плазма.
"Ако поне 1% от тях отидат да дарят плазма през следващите два-три месеца, има шанс депото от реконвалесцентна плазма на Националния и районните центрове по трансфузионна хематология да бъде попълнено, обясни д-р Михайлова.
По думите й на този етап реконвалесцентната плазма е единственото етиологично средство заедно с ремдесивира, доказало своята ефективност в лечението на коронавирус.
Според ЕК реконвалесцентна плазма, богата на антитела, прелята в ранната фаза на заболяването, е най-ефективното средство за намаляване на смъртността. Поради тази причина е и препоръката на ЕК страните-членки да създадат национална банка от реконвалесцентна плазма. В тази връзка е и кампанията на сдружението за дарителство на плазма, подкрепена и от БНР.
Д-р Михайлова припомни, че критериите за даряване на плазма остават същите. В Кръвния център в Пловдив може да се дарява и без наличие на ПСР, докато в другите центрове се изисква документ за тест или, че си преболедувал.
"Призовавам хората, които отговарят на тези изисквания и искат да направят добро, да позвънят в Кръвния център в Пловдив и да дарят кръвна плазма. Така ще помогнат на трима души", каза д-р Михайлова.
Тя припомни ситуацията от преди няколко месеци, когато имаше дефицит, а е можело да се спасят човешки животи.
Д-р Михайлова допълни, че се надява в скоро време да има разрешение дарители да бъдат също така преболедували и ваксинирани. Това вече е практика в някои европейски страни. От сдружението е изпратено второ писмо до служебния здравен министър с питане дали това ще се промени и у нас.
"Дарителството е вътрешна потребност. Тя се възпитава. Много хора искат да бъдат дарители и го правят. Това е доброволен акт на милосърдие и човешка солидарност", заключи д-р Михайлова.
В проектобюджета за 2025 година, който за пръв път се предлага от служебен кабинет, ще се гарантира фискалната стабилност, но най-сериозни ще са разходите за персонал - в размер на 18 милиарда лева, и за пенсии - 35 милиарда лева. Това заяви в Народното събрание вицепремиерът и служебен министър на финансите Людмила Петкова, която посъветва..
На 12 декември 2024 година Xiaomi официално откри новия си магазин в мол Plovdiv Plaza. Това е третият обект на бранда в България и първият в град Пловдив. Новият магазин предоставя на жителите и гостите на града под тепетата достъп до широка селекция от иновативни продукти, включително най-новите смартфони на Xiaomi, продукти за..
Инициативният комитет (ИК) от пловдивското село Труд отново настоя линия №1 да пътува от Пловдив до селото и обратно. Своите аргументи членовете на Инициатилния комитет разкриха пред областната управа. На срещата стана ясно, че линия №1 може да се включи в транспортната схема до Труд след 19 януари, когато ще бъде определен новият..
Всяко дете по Коледа мечтае за подаръци и знае, че ще ги намери под елхата. Малчуганите са наясно, че най-хубавите подаръци ги носи не кой да е, а обичаният от всички Дядо Коледа. Затова още през ноември децата започват да съчиняват писма до белобрадия вълшебник и му ги изпращат с надеждата желанията им да се изпълнят. В Пловдив и региона..
Отварянето на границите по суша ще вкара повече чуждестранни туристи у нас. Това коментира Павлина Илиева от Обединение “Бъдеще за туризма” след като стана ясно, че от 1 януари догодина страната ни става пълноправен член на Шенген. Тя припомни, че особено през летния сезон до момента проблемите при границата с Румъния бяха огромни...