"Има и други случаи с паднали изтребители в Черно море, но те са отпреди десетки години". Това каза по Радио Пловдив генерал Спас Спасов, председател на фондация "Български ВВС" по повод инцидента с падналия в морето край Шабла български изтребител Миг 29.
"Полетите над море са с доста висока трудност в сравнение с тези над сушата. Над сушата пилотът се ориентира по релефа, а морската повърхност е еднообразна и визуално е трудно да се определи на каква височина се лети. Денем за преценката помагат гребените на вълните по повърхността на водата. Но в случая през нощта този ориентир отпада", отбеляза Спас Спасов. В този случай, според него, полетът се провежда изключително по прибори.
"Говорим обаче и за друго-пуска се ракета. Това още повече усложнява ситуацията. Стартът на ракетата заслепява пилота и той може да допусне някаква грешка. Трябва да ви кажа обаче, че самолетът има много добри възможности, ако пилотът изгуби пространствена ориентация, има съответната система, която автоматично да изведе самолета в хоризонтален полет", обясни генерал Спасов.
Бившият военен пилот каза още, че в последните години благодарените на взетите мерки и отпуснат допълнителен ресурс военните пилоти летят повече и натренираността им е по-добра. "Все пак обаче пилотите не летят достатъчно- истината е, че малко се лети", каза още генерал Спас Спасов.
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..
Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов. "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..