Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На Спасовден УХТ е домакин на Празник на хляба и "Производено във фермата"

Университетът разработва проект за храни имуностимуланти, каза ректорът проф. Пламен Моллов.

7
Снимка: Радио Пловдив, Румен Куртев

„Ковид кризата ни постави едно важно изискване и голямо предизвикателство, ние като водещ хранителен университет в България да разработим имуноукрепващи продукти“, каза проф. д-р Пламен Моллов, ректор на Университетът по хранителни технологии, при откриване на празника на хляба на Спасовден. 

Моллов подчерта, че екип на УХТ подготвя изследователски проект, свързан с комплекс за изследване на храни. Ще се работи по създаването на иновативни и имунопротективни храни, като проектът ще бъде представен пред правителството. "Целта е да има нова национална програма в тази насока", каза проф. Моллов. 

Той подчерта, че ВУЗ-ът е първи в рейтинговата система на МОН, по направление технологии и храни. И тази година университетът ще приеме над 500 студенти по държавна поръчка, в трите факултета. Голяма част от зрелостниците на ПГХТТ и ПГТ в Пловдив продължават обучението си тук. Заместник-министърът на земеделието Явор Гечев каза, че УХТ е не просто водещ в България, той е уникален и е един от водещите университети в Европа.

УХТ бе домакин на 3 събития – Ден на отворените врати за кандидат-студенти, празник на хляба и второто издание на фермерския фестивал „Произведено във фермата“. 

На Спасовден се чества Деня на хлебаря, по този повод майсторът Георги Лефтеров каза, че хлябът е централно българско блюдо и традицията ни позволява да имаме стотици рецепти за приготвянето му. Лефтеров почерпи гостите с три вида хляба - Евмолпийски, Кършияшки, Пулпудева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Музеят на родопския карст откри благотворителен коледен базар

Музеят на родопския карст в Чепеларе започна от днес благотворителен коледен базар, съобщи директорът Марин Господинов. За първи път тази година базарът ще бъде изцяло с  вкаменелости, собственост на музея. Щ е се продават отдавна изчезнали животински и растителни видове, населявали нашата планета преди милиони години.  Сред тях са морски таралежи,..

публикувано на 30.11.24 в 15:38

Вандали бутнаха елхата в район "Северен", полицията ги издирва

Вандали са съборили тази нощ около 1.00 ч. коледната елха, поставена на пешеходната зона в район „Северен“. Полицията работи по случая, допълват от районната администрация във фейсбук. По обяд елхата бе изправена от служители на общината. При падането обаче са счупени част от играчките по елхата и коледната украса трябва да се подмени и..

публикувано на 30.11.24 в 14:14

Пуснаха движението по пътя Пловдив - Карлово, след тежката катастрофа

Около 13.00 часа  бе възстановено движението по второкласния път Пловдив – Карлово, съобщиха от полицията.  Затварят пътя Пловдив - Карлово край Калояново заради катастрофа Пътят в участъка край Калояново остана затворен в продължение на близо 5 часа заради тежка катастрофа с пострадали участници.  Две коли се блъснаха близо до разклона за..

публикувано на 30.11.24 в 13:02

Протест във Велинград подкрепи стопаните с болни от чума овце

Над 300 души се събраха във Велинград, в подкрепа на фермерите, чийто стада са поставени под карантина заради положителни проби за чума.  За да не се нарушат мерките за ограничаване на болестта, районът около фермите е отцепен, без достъп в охраняваната зона.  Животновъдите подлагат на съмнение и повторните проби, които потвърждават наличието на чума,..

публикувано на 30.11.24 в 11:13

Село Павелско е без ток заради паднало от снега дърво

Зимната обстановка в Смолянска област е спокойна. Проходите Рожен, Пампорово и Превала са проходими при зимни условия. В ниските части на областта вали дъжд.  10 см сняг натрупа на проходите в Смолянска област Село Павелско в община Чепеларе е без ток заради паднало дърво върху електропреснотата мрежа. Екипи на EVN са на място и работят за..

публикувано на 30.11.24 в 10:38