Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Карловската болница очаква над 200 000 лева за апаратура и ремонт

Карловската болница МБАЛ “Д-р Киро Попов” е едно от лечебните заведения в страната, които ще получат подпомагане от оперативна програма “Региони в развитие”. Тя беше една от болниците, които по време на вълните от COVID-19 изпита най-много затруднения. 

Темата коментира директорът на болницата д-р Христо Пелев в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив. 

Общите средства за всички болници по Оперативната програма „Региони в развитие“ - 131 на брой, е близо 130 млн.лв. В тях влизат и средствата за апаратура, като сред посочените са: системи за кислородна терапия, бутилки, закупуване на кръвно-газови анализатори, ЕКГ, ехографи и др. 

“По нашия предварителен списък, който сме дали на Общината, сме посочили и една линейка”, заяви д-р Пелев. 

От Министерството на здравеопазването отпускат средства и за ремонтна дейност на болниците в програма “Региони в развитие”.

“Ние сме направили инженерен план в COVID отделението, поне през две стаи да има санитарен възел и цялостно изграждане на кислородната инсталация”, сподели Пелев. 

По изчисления на болницата, направени от инженери, „близо 120 хил.лв са нужните средства за апаратура“, според Пелев, още толкова са необходими за строително монтажни работи. 

“Необходимо е да се промени канализационната система и евентуално триажната зона, ако преодолеем пандемията. Сега ситуацията е спокойна и можем да използваме триажната зона, а горе да се извършва ремонта. По наши изчисления ще са нужни около 110-120 хил.лв за подмяна на канализационната система с другите санитарни възли”, каза директорът на болницата.

Д-р Пелев коментира и предложението на служебния здравен министър д-р Стойчо Кацаров за облекчение на медицинските стандарти.

„Това е едно много хубаво действие от министъра д-р Стойчо Кацаров. Това действие е много правилно. В една болница като карловската, например, може да се покрие стандарта и с 3-ма анестезиолози, а не с 6-7. При такова действие наистина се облекчава работата на по-малките болници“, заяви директорът на МБАЛ „Д-р Киро Попов“.

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34