Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва да се промени моделът на здравеопазване

| обновено на 14.06.21 в 17:11
Снимка: Ива Димова


Предложението да отпаднат лимитите за болниците и да се промени моделът на здравната система, които предлага министър Стойчо Кацаров,  коментира за Радио Пловдив председателят на Български пациентски форум Иван Димитров. 

Според него от години виждаме как здравеопазването се срива, губим доверието в здравната система, но няма политическа воля да се направи истинска реформа

Той е категоричен, че трябва да започне най-после реформа в системата. 

"За реформа говори всеки управляващ, когато седне на стола или в предизборната кампания. Всички говорят как пациентът наистина трябва да бъде в центъра на здравеопазването. Как ще се направи така, че здравето на нацията да бъде на първо място. И нищо не се прави. За съжаление, поне  до този момент", коментира Димитров

Той е категоричен, че лимитите  са един от основните проблеми на здравната система и трябва да отпаднат.

"Това е така по простата причина, че  когато човек е болен, а ние наистина сме най-бедни и най-болни. Това го казва СЗО и ЕС. Когато ти се наложи да влезеш в болница, започваш да обикаляш, за да видиш къде все още не са заети леглата до лимита, отиваш и не търсиш качеството на медицинската  услуга, а търсиш къде въобще да бъдеш приет. Лимитирането е пагубното за българския народ. Не може да правиш медицина, когато казваш, че приемеш до 80-ия човек, а след това - кой, където иска да си търси място, категоричен е Димитров.

Според него е нужна  промяна на модела на здравеопазването. Например да се види как е в Холандия.

По думите му клиничните пътеки са само един вариант и истината е, че чрез тях се източва НЗОК.

Няма контрол как се изразходват парите, да не говорим за качество. Клиничната пътека си е свършила работа. Трябва да се смени моделът, смята още председателят на БПФ.

По повод разкритията за злоупотреби в болниците Иван Димитров посочи:

"За съжаление в нашата държава винаги е имало покровителствани болници. Това е една обществена тайна. Знае се как едни болници харчат от нашите пари, без пациентите да стигат до тях. Подавани са сигнали в МЗ в Медицински одит, Прокуратура. От 2010 имаме такива сигнали, със ясни доказателства, но нищо не се случва. 

Той посочи, че тогава от пациентската организация са подали сигнал и за УМБАЛ "Свети Георги" за пренасочване на целеви пари, предназначени за подмяна на апарати за хемодиализа, но използвани за друго от тогавашното ръководство на здравното заведение. Димитров каза, че е нямало реакция на сигнала и отново подчерта, че да има реална промяна в здравеопазването трябва да има политическа воля от страна на управляващите.

Той вижда в момента политическа воля в служебния кабинет за промяната, но според него няма време да се направи нещо реално. Самият не вярва, че който дойде на власт след изборите, ще иска да има такава промяна. 

"Това е угодно на властимащите. Властта в България няма политическа воля да се случат реални неща. Всеки идва с мандатното си мислене. Идва и отрича направеното. Всички го виждаме и го изпитваме на гърба си. Колкото по-често се показва уродливата практика в здравеопазването и колко по-често ние настояваме това да се промени, тогава ще се промени. Ако разчитаме на политиците - няма да се случи. Народът ни трябва да се събуди и един път завинаги да каже: Искам да бъда гледан като европейски граждани, а не да навеждаме главица и да се примиряване със съдбата си", заключи Иван Димитров.

Повече може да чуете в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50