Втора част на книгата „Великите европейци“ ще бъде представена на 17 юни, четвъртък, от 19 часа, в културен център „Спиритус“ на католическа църква „Свети Дух“ - Пловдив, кв. „Тракия“, ул. „Съединение“ 27
Европа е преживяла много пандемии през вековете, но европейският дух и европейската мисъл не просто оцеляват, те надделяват.
Така ще стане и с опасния вирус, който ни мъчи вече втора година. Да, той ни раздели, но всъщност ни сплоти. Той ни стресна, но не ни уплаши. Той взе жертви, които е трудно да прежалим, но ние намерихме начин да го победим.
Тези мътни времена забавиха и издаването на втората част от поредицата „Великите европейци“. Вместо през пролетта, то стана през есента на 2020, а после пък задълго бяха отложени срещите с читателите. Но това не значи край, напротив - срещите се подновяват, така че заповядайте на 17 юни, четвъртък, от 19 часа, в културен център „Спиритус“ на католическа църква „Свети Дух“ - Пловдив, кв. „Тракия“, ул. „Съединение“ 27.
Ще си поговорим за всичко, но и за втората част на „Великите европейци“. Книгата е издадена от Фондация PRO LIBRIS с финансовата подкрепа на Радио Пловдив и включва 45 портрета на значими и интересни личности от Стария континент.
Тя започва с любовта и един неин символ - Сафо, гръцката поетеса от 7 век преди Христа, и свършва с Джон Ленън, който твърде млад отиде да се пързаля през Вселената, въпреки че обеща никога да не си тръгва от любовта на света.
Героите на книгата са побрани в почти необятното време от 28 века. Тук са папа Урбан Втори, който с една реч постави началото на кръстоносните походи, Игнатиус Лойола, основателят на Ордена на йезуитите, кардинал Ришельо, който постави Франция на върха на новата европейска история, кралица Виктория, бабата на Европа.
Разказите не се спират пред трудните въпроси около идеите и житейския път на Ницше и Фройд; модерните времена пък се оглеждат в портретите на Робéр Шумảн, бащата на Европа, Йожен Йонеско, майсторът на театъра на абсурда, според когото не театърът, а животът е абсурден, Мария Калас, божествената, и Милош Форман, чиито гений за кино събра два свята в един.
За поредната, но напълно нова среща с „Великите европейци“, са задължителни само две неща - маски на лицето за всеки случай и огнено любопитство в ума и душата завинаги.
Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..