Втора част на книгата „Великите европейци“ ще бъде представена на 17 юни, четвъртък, от 19 часа, в културен център „Спиритус“ на католическа църква „Свети Дух“ - Пловдив, кв. „Тракия“, ул. „Съединение“ 27
Европа е преживяла много пандемии през вековете, но европейският дух и европейската мисъл не просто оцеляват, те надделяват.
Така ще стане и с опасния вирус, който ни мъчи вече втора година. Да, той ни раздели, но всъщност ни сплоти. Той ни стресна, но не ни уплаши. Той взе жертви, които е трудно да прежалим, но ние намерихме начин да го победим.
Тези мътни времена забавиха и издаването на втората част от поредицата „Великите европейци“. Вместо през пролетта, то стана през есента на 2020, а после пък задълго бяха отложени срещите с читателите. Но това не значи край, напротив - срещите се подновяват, така че заповядайте на 17 юни, четвъртък, от 19 часа, в културен център „Спиритус“ на католическа църква „Свети Дух“ - Пловдив, кв. „Тракия“, ул. „Съединение“ 27.
Ще си поговорим за всичко, но и за втората част на „Великите европейци“. Книгата е издадена от Фондация PRO LIBRIS с финансовата подкрепа на Радио Пловдив и включва 45 портрета на значими и интересни личности от Стария континент.
Тя започва с любовта и един неин символ - Сафо, гръцката поетеса от 7 век преди Христа, и свършва с Джон Ленън, който твърде млад отиде да се пързаля през Вселената, въпреки че обеща никога да не си тръгва от любовта на света.
Героите на книгата са побрани в почти необятното време от 28 века. Тук са папа Урбан Втори, който с една реч постави началото на кръстоносните походи, Игнатиус Лойола, основателят на Ордена на йезуитите, кардинал Ришельо, който постави Франция на върха на новата европейска история, кралица Виктория, бабата на Европа.
Разказите не се спират пред трудните въпроси около идеите и житейския път на Ницше и Фройд; модерните времена пък се оглеждат в портретите на Робéр Шумảн, бащата на Европа, Йожен Йонеско, майсторът на театъра на абсурда, според когото не театърът, а животът е абсурден, Мария Калас, божествената, и Милош Форман, чиито гений за кино събра два свята в един.
За поредната, но напълно нова среща с „Великите европейци“, са задължителни само две неща - маски на лицето за всеки случай и огнено любопитство в ума и душата завинаги.
В Пловдив тази вечер за 16-и път ще стартира Международният фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща". Началото му ще поставят довечера две световноизвестни имена – цигуларят Марио Хосен и пианистката Дора Делийска . Концертът е в Епископската базилика. Роденият в Пловдив Марио Хосен заяви, че рядко се връща в Пловдив заради..
С поредица събития в Пловдив отбелязва 90-годишнината от рождението на големия български художник Димитър Киров – ДиКиро. В къщата на Верен Стамболян , където е Постоянната експозиция на ДиКиро, се провежда живописен пленер с участието на ученици и преподаватели от Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов“ и на Националната..
Филмът "Това, което остава" е история за екстремното съзряване на момче по време на трагични събития, които разтърсват семейството му. Тази вечер, 20.05.2025 от 19:00 часа е прожекцията в Лъки Дом на киното - Пловдив. Входът е свободен. Днес на прожекцията в Пловдив ще присъства режисьорът на филма Димитрис Георгиев. Историята не е..
Премиера на книгата с разкази и есета „Светулки през зимата“ ще направи пловдивската авторка Мария Николова тази вечер в Народна библиотека „Иван Вазов“. За писателката и нейното творчество ще говори редакторът акад. Благовеста Касабова. Модератор на литературната среща ще бъде писателят Иван Христов. Това е втора книга с проза на Мария..
Красимир Димовски получи Националната литературна награда за български роман на годината "13 века България". Той бе отличен за романа си "Тезеят в своя лабиринт. Дневникът на една П". Името му бе съобщено на церемония в Софийската градска художествена галерия. Авторът каза, че най-голямото богатство на човек е да може да намери празно пространство: В..