Новият, индийски вариант на коронавируса, който бе открит у нас в Плевен, не е по-опасен от останалите, а е по-заразен.
Това обясни в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив имунологът и вирусолог акад. Богдан Петрунов.
По думите му, откриването и у нас на индийския вариант е очаквано, защото такива вече са намерени в Румъния и Гърция, както и в почти цяла Европа и Америка. Не трябва да се фиксираме върху вариантите на вируса. Досега са известни около 15 000 негови варианти и те ще продължават да се разпространяват, това е нормален физиологичен процес.
"По-заразният индийски вариант на КОВИД-19 увеличава шансовете да „срещне“ хора с вторични заболявания, които да прекарат тежко болестта. Затова най-добре е да се имунизираме. Така не само предпазваме себе си, да изкараме по-леко евентуална зараза, а и останалите", подчерта имунологът.
Симптомите на индийския вирус не са по-различни от тези, които са вече известни.
Акад. Петрунов уточни, че независимо от това, че различните ваксини дават имунен отговор в различна степен, като някои от тях гарантират над 90% защита, тези, които са с по-ниска степен създават "скриниран имунитет, т.е. "обучават" имунната ни система да реагира с адекватен отговор към различните варианти.
Всички големи фирми в момента разработват нови варианти на ваксини, като ги актуализират на база на циркулиращите щамове на коронавируса, включвайки компоненти не само от британския, но и от южноафриканския, бразилския, индийския и тези, които ще се появят. Вероятно в бъдеще ще се налага през две години да се имунизираме, за да получим имунитет.
Вероятно ще се наложи да се сложи 4-та доза ваксина след време, прогнозира още експертът.
Цялото интервю на Веселина Пеева с акад. Богдан Петрунов е в прикачения файл.
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..
Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги" д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..
Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...
„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..