Новият, индийски вариант на коронавируса, който бе открит у нас в Плевен, не е по-опасен от останалите, а е по-заразен.
Това обясни в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив имунологът и вирусолог акад. Богдан Петрунов.
По думите му, откриването и у нас на индийския вариант е очаквано, защото такива вече са намерени в Румъния и Гърция, както и в почти цяла Европа и Америка. Не трябва да се фиксираме върху вариантите на вируса. Досега са известни около 15 000 негови варианти и те ще продължават да се разпространяват, това е нормален физиологичен процес.
"По-заразният индийски вариант на КОВИД-19 увеличава шансовете да „срещне“ хора с вторични заболявания, които да прекарат тежко болестта. Затова най-добре е да се имунизираме. Така не само предпазваме себе си, да изкараме по-леко евентуална зараза, а и останалите", подчерта имунологът.
Симптомите на индийския вирус не са по-различни от тези, които са вече известни.
Акад. Петрунов уточни, че независимо от това, че различните ваксини дават имунен отговор в различна степен, като някои от тях гарантират над 90% защита, тези, които са с по-ниска степен създават "скриниран имунитет, т.е. "обучават" имунната ни система да реагира с адекватен отговор към различните варианти.
Всички големи фирми в момента разработват нови варианти на ваксини, като ги актуализират на база на циркулиращите щамове на коронавируса, включвайки компоненти не само от британския, но и от южноафриканския, бразилския, индийския и тези, които ще се появят. Вероятно в бъдеще ще се налага през две години да се имунизираме, за да получим имунитет.
Вероятно ще се наложи да се сложи 4-та доза ваксина след време, прогнозира още експертът.
Цялото интервю на Веселина Пеева с акад. Богдан Петрунов е в прикачения файл.
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..
Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова. На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..
Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях. След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..